by Mekatronik Kulubü | 13:12


Her toplumda olduğu gibi biz de kendi içimizde engelli vatandaşları barındırmaktayız. Bunun en büyük kanıtı en azından biraz dikkatli olan ya da umursayan insanların gözlerine batan vatandaşlarımızdır.
Bize göre en büyük yanılgı insanların engelli olarak nitelendirilmesi, her ne kadar aklımızdan bile geçirmek istemesek dahi hor görülmeleri, küçümsenmeleri özetle siz biz konumuna getirilmeleridir. Aslında tam aksine onlar toplumdan uzaklaşırken bizim kendi içimize çekmemiz gerekmektedir.
Engellilerin kendi içlerinde yardımlaştığı, bilgi alışverişinde bulunduğu bir web siteleri var. http://www.engelliler.gen.tr . Sitede kendi sorunlarından, sıkıntılarından başlarından geçen olaylardan bahsediyorlar. Toplumda siz biz durumunu yaratan kişilere karşı dik duruşlarını anlatıyorlar birbirlerine ve bunların hepsini yaparken o kadar içten ve samimiler ki anlatmaya kelimeler yetmez.
Hepimiz onlara elimizden geldiği kadar yardımcı ve destek olmalıyız çünkü unutmamamız gereken bir şey var. Yaşadıkları şey bir seçim bir tercih değildir ve unutulmamalıdır ki bugün anneniz, babanız, sevgiliniz, kardeşiniz, arkadaşınız hatta ve hatta siz bile bu durumda olabilirsiniz.
Peki en önemlisi onlara nasıl yardımcı olacağız? Onlara yardımcı olmak için bir çok yol var. Maddi ve manevi olarak onlara yardımcı olmamız mümkün. Eğer bu makaleyi okuyorsanız şu an internettesiniz demektir ve eğer hiçbir şey yapamıyorsanız onların sitesine yani web sitesini ziyaret edin. Onlarla konuşun, dertleşin. Sıkıntılarını paylaşın. Unutmayın ki sıkıntılar ve dertler paylaştıkça azalır.

  COMMENTS OFF

Comments

Comments are closed.