mekatronik bölümü
by Mekatronik Kulubü | 11:26

mekatronik bölümüÇağımızın en popüler bölümlerinden olan Mekatronik bölümü, her türlü, elektrik, elektronik, kontrol sistemlerinin kurulması, onarım ve bakımı aşamalarında etkin rol oynamaktadır. Mekatronik, elektronik, mekanik, elektrik, bilgisayar alanlarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve son dönemde hızla gelişen bir alandır. Mekatronik bölümü mezunları ne iş yapar diye sorduğumuzda akla hemen elektronik-elektrik gelmektedir; elektro-mekanik sistemlerin kurulması için gerekli olan teknisyen, bu sistemlerin çalışmasından ve bakımından sorumludur. Bilgisayar çağında olduğumuz için artık elektronik aletlerle uğraşmadığımız bir gün bile yok. Bu bağlamda baktığımızda mekatronik teknisyeni, yalnızca tek bir daldan değil, elektronik aletlerin her türlüsünden anlamaktadır ve çok büyük bir gereksinimdir.

Bir mekatronik teknisyeni, ve pnömatik araçları, Çeşitli el takımları, Test cihazları, sensörler, robotlar, torna, freze, C.N.C gibi üretim tezgahları ile çeşitli endüstriyel yağlar gibi her türlü konuya hakimdir. Yani kısacası elektrik-elektronik ve türevlerinin hemen hepsiyle ilgilidir. Çalışma ortamları ise genellikle fabrika ve atölyelerdir. Mekatronik teknisyenleri, otomotiv endüstrisi, savunma sanayi, kopyalama makineleri, tarım, tıp, inşaat gibi alanlardaki firmalarda çalışma olanağı bulurlar. Özellikle son dönemde oldukça büyük bir gelişim gösteren robot teknolojisinde önemli bir yer bulurlar.

Konu “mekatronik bölümünde nasıl eğitim görebilirim” e gelirse, mesleğin eğitimini alabilmek için Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerinin mekatronik alanını tercih etmek ve başarılı olmak gerekmektedir. Eğitim süresi Anadolu meslek liselerinde 4 yıl olmakla beraber Anadolu teknik liselerinde 5 yıldır.  Bölümün avantajları göz önünde bulundurulduğunda meslekte ilerlemek oldukça hızlı olacaktır. Teknik eğitimi aldıktan sonra mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına da  girip Elektrik Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Uçak Elektrik – Elektronik, Makine Resmi ve Kontruksiyon Öğretmenliği, Uçak Gövde-Motor lisans programlarını ek puan tercih edebilmektedirler.

Gün geçtikçe değeri kat ve kat artan bu bölüm geleceğin meslekleri arasındır.

  COMMENTS OFF

Comments

Comments are closed.