uyku
by Mekatronik Kulubü | 15:48

UYKU HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Uykunun insan vücuduna sağladığı en değerli etkilerden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Uyurken stresten uzak oluruz, çünkü beyin boşalır. Düzenli bir uyku mutluluk hormonunun salgılanmasına ön ayak olur. İlk uykuya daldığınız dakikadan itibaren bütün organlarınız yavaşça yavaşlamaya başlayacak ve dinlenirken hafif bir çalışma ile yenilenecektir. Uykusuzluk büyük bir problemdir. Dinlenmeden sürekli çalışan kalbin yorulması demektir. Bazen uyku uyuyamaz ve bunun altında bir takım sebepler ararsınız. Aşırı stres, beyin yorgunluğu, mutsuz bir hayat ve dengesiz beslenme gibi olumsuz durumlar uykunuzu kaçırmaya sebebiyet veren durumlar arasında olabilir.

uyku

 

Deliksiz bir uyku için yatağa girmeden önce sıcak bir duş alabilir veya süt ürünleri tüketebilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla uykuya dalacaksınız. Uykusuzluk çeken insan agresifleşir ve etrafında ki insanlara saldırgan bir üslup ile yaklaşır. Bazen sürekli olarak görülen kâbuslar da uykuya engeldir.

Açlık ve korku uykuya engeldir. Hatta bazen açlık insanı derin bir uykudan uyandıracak kadar şiddetlenebilir. Bu sebeple yatmadan önce bir kâse yoğurt yiyebilir ve bir bardak su içebilirsiniz. Günde 8 saat uyku güne canlı ve zinde başlamanıza sebebiyet verirken aynı zamanda yorgun cildinizin de güzelleşmesine sebebiyet vermektedir. Fakat bilmeniz gereken önemli bir nokta uykuyu fazla kaçırmamanız gerektiğinin bilincinde olmaktır. Örneğin günün yarısını uykuda geçirmek sizi tembelleştirecektir. Bütün bunların bilincinde olun ve genellikle aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde uyanmaya çalışın.

  COMMENTS OFF

Comments

Comments are closed.