Hidrojen Enerjisinin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

bir gas türü olan hidrojen, doğada en çok bulunan elementlerden bir tanesidir. Isının ortaya çıkması için gerekli olan hidrojen, aynı zamanda temel enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Üstelik belirli ortamlarda gaz halinden sıvı haline geçmesi yine mümkün olabilmektedir. Hidrojen enerjisinin çok önemli hale gelmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi dünyada kullanılan yakıtlar içerisinde birim kütle başına en yüksek enerjiyi sağlamasıdır. Bu bakımdan doğalgaz ya da petrol gibi şu anda en popüler olan yakıtlara göre hidrojen çok daha avantajlıdır. Fakat hidrojen için en önemli dezavantaj birim enerji başına diğer rakiplere göre fazla olmasıdır. Üstelik doğada serbest halde bulunmadığından dolayı da çeşitli işlemler ile hidrojen elde edilmesi gerekecektir. 

Hidrojen Enerjisi Ve Avantajları 

En basit haliyle su içerisinde bulunan hidrojen, bileşik halindedir ve ayrıştırılması gerekir. Hidrojen enerjisinin en olumlu yönlerinden birisi ise kullanımı sırasında çevreye hiçbir şekilde salınımın yapılmamasıdır. Petrol yada doğalgaz gibi tüketimlerde çevreye çok ciddi oranlarda salınım yapılsa da hidrojen enerjisi için böyle bir durum söz konusu değildir. Özel olarak kurulan hidrojen sistemlerinde hidrojen, dolaylı ya da doğrudan yolla sisteme aktarılır ve daha sonrasında sistemin çalıştırılması ile enerji elde edilebilir. 

Hidrojenin Geleceği

Şu an için hidrojen enerjisi temel seviyede olsa da özellikle ilerleyen yıllarda ve 21. yüzyıl itibari ile ilk enerji olacağı tahmin edilmektedir. 

Hidrojenin Olumlu Yöneleri Nelerdir?

Hidrojenin bir diğer olumlu yanı ise kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Okyanus, göl ve akarsu gibi suyun bulunduğu her alan hidrojen bakımından birer maden olarak tanımlanmaktadır ve hidrojen kullanımı ile dahi ortaya su çıkarılabilmektedir. Böylece farklı bir döngü kurulabilmektedir. 

Dünyadaki en büyük tehlikelerden bir tanesi olan küresel ısınma ve buna bağlı olarak yaşanan çevre sorunları, tükenmez yenilenebilir enerji kaynaklarını çok daha önemli bir hale getirmektedir. Üstelik hidrojen motor yakıtı olarak dahi kullanılabilir durumdadır ve tek yapılması gereken buna uygun bir şekilde çalışmaların gerçekleştirilmesidir. 

Hidrojenin enerji üretimi konusunda ön plana çıkması, sanayi ve konut gibi farklı alanlarda elektrik ihtiyacının karşılanmasını sağlar. 

Hidrojen Enerjisinin Olumsuz Yönleri 

Hidrojen enerjisinin olumsuz yönleri göz önünde bulundurulduğunda bu alanda çalışmaların çok başlangıç aşamasında olduğu rahatlıkla söylenebilir. Farklı prototipler üzerinde yapılacak çalışmalar hidrojenin daha kolay bir şekilde elde edilmesini sağlayacak ve bu çalışmaların hızlanmasını mümkün hale getirir. Hidrojenin çok daha kolay bir şekilde elde edilmesi kuşkusuz hidrojen enerjisinin de hızlı bir şekilde ilerleme yaşanmasını sağlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.