Backlink Nedir?

Backlink birçok kişi tarafından merak edilen bir terimdir. Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkar. Kelimenin tam olarak anlamı, başka siteler tarafından, sizin sitenize gelen bağlantılardır. Yani bağlantılar bir yönlendirme sonucu gelir. Backlinkler bazı kişiler tarafından, inbound link olarak adlandırılır.  Backlink sayısı ne kadar fazla olursa, web siteniz o kadar tanınmış ve popüler olur.  SEO açısından, backlink önemli bir yere sahiptir.  Google ya da diğer arama motorları, geri dönüşümü iyi olan sitelere, kredisini daha fazla kullanır ve bu siteler hakkında bir sorgulama yapıldığında, Google’ da daha fazla ilgi gören bir sonuç düzeyine sahiptir.

Arama motorlarının hepsi, anahtar kelime ve site ile alakalı bir hesaplama yaptığı zaman,  ilgili siteye ne kadar kaliteli bağlantı yönlendirildiği ile ilgilenir. Yani sadece karşı taraftan link gelmedi yeterli olmaz, gelen linklerin kalite düzeyi de oldukça önemlidir.

Dofollow Link Nedir ve Nasıl Alınır?

Dofollow Link web sitesi için, oldukça önemli bir yere sahiptir. Yararı büyüktür. Başka siteden alındığı zaman, kendi sitenize fayda sağlar. Eğer siz kendi sitenizden, başka bir siteye backlink gönderirseniz,  backlink o site için yararlı olur. Linkler için, herhangi bir etiket oluşturulması gerekmez. Tüm linkler, robotların algılayabileceği şekildedir. Dofollow olarak görülür.

Google için bağlantı kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteyi belirlemek içinde belirli faktörlere dikkat eder. Özellikle İçerikler, bu konuda oldukça önemlidir. Sitelere gelen her bağlantı, dofollow olarak algılandığı zaman, direkt olarak, içerikle bağlantılı olduğu düşünülür. Gani linklerin sitenizle bağdaşması, oldukça önemlidir. Eğer sitenize, sürekli alakasız linkler geliyor ise sitenin güvenilirlik kalitesini düşürebilir. İlgili linkler ise kalitesi yukarı taşır.

Backlink Hangi Sitelerden Alınır?

Backlinkler son yıllarda daha çok duyulmaya başlanmıştır. Avantajları çoktur. Artık backlinkde de değişiklikler söz konusudur. Eski dönemlerde gelen linkler kalitesiz olsa dahi, web sitesi için bir yarar sağlar durumdaydı. Google tarafından yayınlanan penguen algoritması konusundan sonra, backlink ile ilgili detaylar da değişim gösterdi.

Backlinklerin hepsi, kaliteli sitelerden alınmadır. Ayrıca bağlantıların hepsi de bir konu ile alakalı olmalıdır. Backlink alınan ve ya gönderilen siteler, sizin ilgilendiğiniz konularla ne kadar bağlantılı olursa, sitenin yükselişi ve kalitesi de o kadar iyi olur. Bu konuda site çok önemli bir yere sahiptir. Nereden backlink geldiğine dikkat edilmesi gerekir.

Kaliteli Backlink Nasıl Oluşturulur?

Backlinkler arama motorlarında sıralama da yukarılara taşıyabilir. Bu yüzden sıralamanın gelişmiş ve organik olması, çok önemlidir. Bu yüzden sıralama faktörüne dikkat edilmesi gerekir. Dizin oluşturma mümkün olduğunca fazla olmalı ve hızlı olmalıdır. Backlinkler sürekli izlendiği için, sürekli arama motorları tarafından, yeni sayfaların keşfi yapılır. Backlinkler yönlendirme işinin, daha düzenli ilerlemesini sağladığı için, oldukça faydalıdır. Kaliteli bir backlink arama motoru için çok önemli olduğundan,  optimazyon ile bağlantılıdır. SEO çalışmaların da ilk sıralarda yer alır. Hani site için güvenli ve kaliteli bir bağlantı, her zaman ilk sıradaki hedef olmalıdır. Aksi takdirde web sitesi için, oldukça dezavantajlı durumlar yaratabilir.

Ayrıca zararlı olan backlinkler, kötü kalitesinden dolayı, sitenize zarar verir. Kuralları İhlal etme durumu olacağı için, arama motorlarında ki sıralamaları değiştirmeye çalışabilir.  Bunlara nofollow ismi verilir. Kesinlikle doğal değildir.  Backlinkleri denetlemek oldukça kolaydır.  Bunun için bazı araçlardan yararlanmak yeterli olacaktır.  Bu sayede linkleri kontrol etme imkânı yakalayıp, zararlı linklerden kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Google Search Consele aracı, bu konuda yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.