GameStop Krizi

Son zamanlarda herkes tarafından merakla takip edilen GameStop krizi, giderek büyümeye devam ediyor. Çok büyük oyun şirketlerinden biri olan GameStop, son dönemlerde yaşadığı krizi ne yazık ki aşamıyor. Özellikle de işbirliği yaptığı Facebook gibi büyük şirketlerle arasına büyük sorunlar girmeye başladı. Sanal oyun aleminde oldukça büyük getirileri olan ve dünyanın en iyi yatırımcıları arasına giren GameStop yaşadığı kriz nedeniyle ne yazık ki bir kan kaybı sürecine girdi.

Özellikle de küçük yatırımcıların dahi savaş verdiği ve bu savaşı kazandığı alanlardan biri haline geldi. GameStop, ABD borsası kapsamında 2020 yılının Ekim ayında işlemlerini 5 dolar üzerinden gösterdi. Bugün ise tam tamına 492 dolara kadar yükselen yatırımcının işleri yolunda gitmemeye başladı. Çok hızlı bir şekilde büyüyen ancak hızlı bir şekilde de batışa sürüklenen GameStop, devasa fon çatışmalarına devam ediyor.

GameStop Neden Kapatılmak İsteniyor?

GameStop krizi giderek büyüyen ve birçok kişinin merakına yenik düşen bir alan haline geldi. Açık oyun piyasası olarak giriş yapan ancak son dönemlerde birçok yatırımcının da yüz çevirdiği bir platform olarak görülüyor. Önemli manada kan kaybı yaşayan GameStop, Wall Street fonlarına açıktan pay yani hisse satmaya başladı.

Ne yazık ki denediği yöntem ve teknikler işe yaramadıkça, batışa doğru sürüklenen GameStop bu sefer de para kaybetmemek için farklı teknikler denemek istedi ve short yani pay kaybetmemek için oyunlar oynamaya başladı. Ancak hedeflenen amaçlara ulaşamayan GameStop, bu sefer de büyük hisselerini satmak zorunda kaldı. İçeriden birçok yatırımcının iflas etmesine neden olan GameStop, şimdilerde facebook ve farklı şirketlerin müdahaleleri sonucunda kapatılmak isteniyor.

GameStop’a Facebook Müdahale Mi Ediyor?

Facebook tarafından reaksiyona uğrayan GameStop krizi hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Dolarlık açıdan ziyanları ortaya çıkan ve Facebook ile kurduğu bağlantı ve iş birlikleri de oldukça zarar gören bu alan, Facebook tarafından da kapatılmak isteniyor.

Uğrattığı büyük kayıplardan ötürü, ne yazık ki farklı birçok şirket tarafından da kapatılması yönünde müdahaleler yapılıyor. Aynı zamanda küme halinde birleşme, tepki ve reaksiyonlara da maruz kalıyor. Bu durumda yapılan hiçbir yatırım ve kullanılan hiçbir fonun ne yazık ki bir kıymeti kalmıyor. GameStop bu haliyle dahi ayakta kalmaya çalışıyor.

GameStop Facebook ile İletişimi Kesti Mi?

Yapılan büyük zararlar ve uğranan maddi kayıplar sonrasında Facebook ve bazı büyük şirketler, GameStop ile olan ilişkisini kesti ve bulundukları kümeleri kapattılar. Kümeler de kapandıktan sonra hiçbir iletişim ağı ve bağlantıları kalmadı. Yakın zamanda, her şirketin ve GameStop başında bulunan başkanların açıklama yapması bekleniyor. Kalan kümelerde ise yaklaşık 157 bin kişilik üye sayısının bulunduğu söyleniyor. Ancak bu üyelerin de kısa zaman içerisinde dağılması bekleniyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.