Güneş enerjisi nedir?

Güneş enerjisini alarak, güneş panellerine yansıması sonucunda elektrik ya da ısı enerjisine çeviren bir sistemdir. Türkiye’de olan yaygın kullanımı ise, su ısıtma sistemleridir. Güneş enerjisini panele alarak, elektrik ve ısı enerjisine çeviriyor. Güneş enerjisi en genel itibariyle kullanımını güneş enerjisi ile sağlayan bir enerji kaynağı barındıran ve ısı ve elektrik alanında kullanılan bir doğal enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi kullanım alanı ülkemizin güney, güneydoğu ve batı bölgelerinde çok yaygındır. Bunun sebebi Güneydoğu, Akdeniz ve Ege ikliminin güneş aldığı mevsimlerin daha uzun olduğundan kaynaklanmaktadır. Güneşli mevsimlerde sıcak su ihtiyaçları ve elektrik için sağladığı avantajla birlikte uzun vadede büyük tasarruflar sağlatmaktadır. Rüzgar ve baraj enerji sistemlerine kıyasla daha sağlıklı ve daha güvenli olmasına rağmen sürdürülebilirliği güneşe bağlı olduğu için sadece açık havalarda verimli çalışabilmektedir. Ülkemizde dolara bağlı kur fiyatlarının da artmasıyla birlikte maalesef gerekli yatırımı alamamıştır. Yine de kullanımını, geleceğe yönelik doğal hayatın devamı açısından hayati önem taşımaktadır. Devlete bağlı yatırımların ilerleyen günlerde de artması beklenmektedir.

 

Güneş enerji sistemleri içerisinde barındırdığı güneş panelleri ile güneş ışınlarını içerisine hapseder. Yaklaşık 1 metrelik uzunluğu ve yarım metrelik genişliğiyle çatılarda gördüğünüz bu siyah cam kaplama alan içerisinde mekanizma enerjiyi saklamak adına yanına elektrikler için bir enerji deposu ya da sıcak su isteyen kişiler için de su deposu barındırırlar. Bu yenilenebilir enerji kaynağı, uzun vadede kişilere büyük avantajlar da sağlatır. Bu sayede ihtiyaç duyduğunda ev, depo ya da enerji kaynakları için düzgün bir kaynak oluşturulmuş olacaktır.

 

Yaz mevsimlerinde büyük verim alınan bu enerji kaynağının maalesef kış mevsimlerinde aynı verimi taşımadığını da belirtmek gerekiyor. Yapıldıktan sonra yıllar içerisinde kişilere büyük tasarruf sağlayan sistemin avantajlarını bilen devlet yöneticileri de karayollarında olan ışıklandırma sistemlerine kadar birçok alanın enerji kaynaklarını güneş enerji sistemlerine bağlayarak kendi enerjisini kendi üretmesini sağlamıştır. Güneş enerjisi kullanımını Avrupa’da ve Amerika’da birçok devlet destekleyici fonlarla tüketicilere sunulmuştur. Bu sayede verimli bir enerji kullanımını ve dünya enerji kaynaklarının daha güvenli kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır.

 

Özellikle yaz mevsiminde büyük verim alınan bu yenilenebilir enerji kaynağı, maalesef bulutlu günlerde aynı verimi gösterememektedir. İcadından itibaren, ülkelere ve kişisel tüketicilere büyük yatırımlar ve geri dönüşler sağlayan bu yenilebilir enerji kaynağı Türkiye’de kullanması gerektiği düzeyde kullanılmamaktadır. Türkiye’de bu enerji kaynağı genellikle özel yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Devlet de sonucunda bu özel yatırımcılardan enerji satın alma yoluna ilerlemek durumunda kalmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.