Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

Kullanıcı olan kişilerin Google veya daha farklı bir arama motorundan arama yaptıkları sorgudaki en öncelikli amacı user intent, yani bunu da kullanıcı niyeti olarak adlandırmak mümkün olur. Özetle kullanıcı kişi in ilgili olan sorguyu gerçekleştirme sebebi olarak da bilinebilir.

Kullanıcı sorgusunu ve ilgili olan sorgudaki arama isteğini öğrenmek için; hem arama motoru mühendisi olan kişiler hem ilgili sorgudaki listede bulunmak isteyen web sitesi sahipleri hem de dijital pazarlama danışmanları için çok önemli bir durum olarak bilinir. Arama motorlarını  kullanıcı olan kişilere faydalı, tatmin edici ve doğru sonuçlar sunmayı amaçladığından dolayı, daha iyi bir şekilde listelenebilmesi için web sitelerindeki sayfaların da bu hususta oluşturulması gerekir.

Google kullanıcı kişilerin niyetini her zaman doğru anlayıp kullanıcılarını en ilgili ve alakalı sonuçlar ile karşılaştırmak için her zaman yenilik ve gelişim gösterir. Özellikle de bu alan doğrultusunda yayına almış olduğu algoritma güncellemesi ile arama sorgusundaki kullanıcı niyetini öğrenme konusunda çok başarılı olduğu söylenmesi mümkündür. Hummingbird, BERT ve RankBrain algoritma güncellemeleri kullanıcı sorgusunu en iyi şekilde anlamak adına geliştirilen oldukça önemli Google algoritmalarının başında gelir.

Kullanıcı Niyeti Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi kullanıcılar her zaman bir amaç taşıyarak sorgularını gerçekleştirir. Kullanıcıların arama yapması durumunda da sahip oldukları amaçlar da duruma göre oldukça farklılık gösterir. Kullanıcıların sahip olmuş oldukları bu amaçlar ise genellikle temek olarak 4’e ayrılır.

Informational – Bilgilendirici

Herhangi bir konu ile ilgili bilgi edinmek veya bir soruya cevap bulmak adına gerçekleştirilen kullanıcı sorguları Informational intent olarak adlandırılır. Kullanıcılar belirli başlı bir sorunu çözmek veya bir konu hakkındaki merakını gidermek amacı için bu tür sorguları gerçekleştirebilir.

Navigational – Gezinme

Ne aramak istediğini bilen ve bir kaynağa ulaşmak için gerçekleştirilmiş olan kullanıcı sorguları navigational intent olarak adlandırılır. Genellikle adres çubuğuna tam URL’yi yazmak adına, daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak için bu sorguların gerçekleştirildiği söylenir. Google için sonuç sunması oldukça kolay arama tipinden biridir. Bu tür sorguya karşılık en ön sırada Zeo’nun web sitesini kullanıcıya sunmasıyla aramış olduğu hedefe en kısa surede varmasına yardımcı olur.

Transactional – Satın Alma

Arama motoru üzerinde satın alma için gerçekleştirilen kullanıcı sorguları transactional intent olarak adlandırılır. Kullanıcı satın almak istemiş olduğu ürün veya hizmet gibi konular hakkında karar verdikten sonra arama motorları üzerinden bu amaç doğrultusunda sorgular gerçekleştirir. Web siteleri adına dönüşüm potansiyeli en çok kullanıcı sorguları arasında yer alır.

Commercial – Ticari

Belirli başlı bir ürün veya hizmet satın alma işleminden önce karar verme surecine katkıda bulunacak sorguları commercial intent olarak isimlendirilir. Kullanıcıların satın almada bulunduğu ürün veya ürün grubunun belirlendiği ancak tam olarak bir türlü karar veremediği durumlar olarak da ifade edilir.

Kullanıcı Niyeti Neden Önemlidir?

Arama motorları her zaman kullanıcılara iyi bir deneyim sunmayı amaçlar. Herhangi bir kullanıcı için de iyi bir deneyim sahibi olmak en doğru sonuca hızlı bir şekilde ulaşmak anlamını taşır. Bu yüzden arama motorları kullanıcıları doğru sonuçlar ile buluşturmak için ilk önce kullanıcı sorgularını ve o sorgulardaki kullanıcı niyetini en iyi şekilde analiz etmesi gerekir. Aksi halde kullanıcı sorgularına hiç alakası olmayan veya yanlış sonuçlar gösterir. Bu durum sonucunda ilgili kullanıcının olumsuz bir deneyim yaşamasına hatta başka bir arama motoru kullanmaya başlaması

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.