Modern Çağın Yeni Mesleği Mekatronik Mühendisliği

Günümüzde tüm yaşam alanlarımızda ve yaşam biçimlerimizde teknolojinin yeniliklerinden faydalanıyoruz ve teknolojik ürünlerin sağladığı kolaylıklarla daha konforlu bir yaşam sürüyoruz. Mekatronik insanların yoğun olarak kullandığı teknolojik ürünlerin daha işlevsel hale gelmesini sağlıyor.

Modern yaşamda insanların hayatını kolaylaştıracak yepyeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaçlara karşılayacak yeni ürünler ve var olan ürünlerin daha akıllı modellerinin yapılması için çalışmalar mekatroniğin kapsamına giriyor.

Mekatronik Mühendisliğinin Amacı

Mekatronik mühendisliğinin amacı yaşamın her alanında kullanılan makinelerin tasarım amaçlarına uygun olarak akıllandırılması ve insanların kullanımına sunulmasıdır. Akıllı makinelerin, ergonomik ve faydalı ürünlerin tasarlanarak üretilmesi mekatronik mühendisliğinin çalışma alanıdır. Bu amacın gerçekleşmesi için makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinin ortaklaşması gerekmiş ve mekatronik mühendisliği böylece ortaya çıkmıştır.

Mekatronik çağımızın yeni bir mühendislik bilimi olarak kabul ediliyor ve ülkemizde de bu mühendislik alanına gençler yoğun ilgi gösteriyor. Günlük yaşamda yoğun olarak kullandığımız çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşya ürünleri, fotokopi makinesi, bankamatik, robotlar, gece görüş sistemleri, fotoğraf makineleri, videolar gibi tüm karmaşık cihazların tasarım ve üretimi bu mühendislik alanının kapsamına giriyor.

Mekatronik mühendisliği ve işçiliği sayesinde ihtiyaç duyulan ürünler, basit işlevsel makineler yerine, farklı koşullara uyum sağlayabilen akıllı ve yetenekli sistemlere dönüşüyor. Böylece mekatronik sağlıktan uzay çalışmalarına, beyaz eşyadan tarıma, otomotivden güvenliğe kadar bütün sektörlerde etkili oluyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.