Rank Brain Nedir?

Rank Brain, daha çok Google tarafından geliştirilen bir yapay zekâ sistemi olarak işlem sağlar. Bu sistemin en belirgin özelliği ise arama sonuçlarını gösterme hususunda Google’a yardımcı olan bir makine öğrenimi sistemi olmasıdır.

Makine öğrenimi ise daha çok bir tür yapay zekâ olarak biliniyor. Fakat bu yapay zeka kullanıcı olan kişinin herhangi her şeyi öğrenmesine gerek kalmadan bilgi toplayabilir ve kendi kendine öğrenim gerçekleştirir. Bazı durumlarda yeri geldiği takdirde aynı arama sonuçlarında olduğu gibi kendi kendine işlem yapabilir.

Sistem Nasıl Çalışır?

Bu sistem daha çok birçok kelimenin matematiksel bir biçimde yazılıp bilgisayar sistemi aracılığı ile anlaşılır hale gelmesi şeklinde elde edilmiş olan bir sistem boyutudur. Rank Brain, kullanıcının bilindik olmayan bir kelime ya da kelime öbeği yazdığını gördüğünde onu bilindik olan kelime ya da kelime öbeği ile eşleştirip uygun olan sonuçları kullanıcıya sunar.

Rank Brain’in Kullanılmasındaki Amaç Nedir?

Rank Brain, Google’a yazılan alışık olunmayan sorguları yönetmek ve uygun görülen sonuçlar ile eşleştirmek gibi görevi bulunur. Google’ın paylaşım yaptığı verilere göre Google üzerinde hemen hemen günlük olarak 3 milyar kadar sorgu gerçekleştirebiliyor.

Bu sorguların 450 milyonu ise ilk kez girilmiş olan sorguları oluşturuyor. Hangi tarafından bakarsanız bakın sonuçların en iyi bir şekil ile sonuçlanmasına sebep olan sisteme ihtiyaç duyulduğu kesindir. Rank Brain hem açığın üstesinden geliyor. Hem de Google arama motoru konusunda çok daha iyi bir seviyeye gelmesine sebep oluyor.

Sistemin genelde tahminler üzerinden çalışma gerçekleştirmesi sizi düşündürüyor olabilir. Fakat verilere göre Rank Brain incelemiş olduğu sayfalardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda oluşturmuş olduğu tahminlerde insanlardan çok daha fazla isabetli sonuçlara ulaşabiliyor.

Rank Brain sistemin etkilerinden biraz korkmak iyi gelir. Yalnız ortada fazla korkutucu bir durum sız konusu değildir. Bütün her şeyin iyi olacağını düşünerek emin adımlar ile ilerlemeniz çok daha iyi bir tercih olabilir.

Rank Brain Tam Olarak Ne Yapar?

Rank Brain, genellikle Google’a e- posta ile gönderme yapıp, kullanıcıların aramış olduğu kelimeleri tam anlamıyla bulamayacakları sayfaları bulmak için göndermiş oldukları aramaları yorumlayabilmenin bir yoludur. Rank Brain, kullanıcının çok bilmediği bir anahtar kelime veya sözcük öbeği ile karşılaştığı zamanda onu bilindik olan bir kelime veya sözcük öbeği ile eşleştirip kullanıcılara sunar.

Rank Brain İşe Yarıyor mu?

Google’ının kullanıcılara bildirdiği üzere Rank Brain’in büyük bir etkisi olduğu bilinir bir gerçektir. Firmalar arama motoru sıralamasında, algoritma hakkında Rank Brain’in ne katılmış olduğu konusunda en iyi şekilde dikkatli olabilmeyi sağlayabiliyor. Google hep ufak ufak test uygular.

Ancak, yalnızca büyük bir güvende olunduğu zaman daha büyük değişiklikler de gösterebilir. Rank Brain’in üçüncü sinyali olan dereceye entegre edilmiş olması daha büyük bir değişiklik oluşturabilir. Gerçekten yardım etmeseydi,  Google katiyen böyle büyük bir değişiklikte bulunmazdı.

Rank Brain En Önemli Sinyallerden Biri midir?

Rank Brain kesinlikle en önemli sinyallerden birisi olarak bilinir. Google tarafından uygulanan web sayfalarını sıraya dizmede en öncelikli unsurlarından birisinin de Rank Brain olduğu söylenir. Bloomberg gazetesinde yayınlanmış olan bir makalede Rank Brain Grag Corrado tarafından şu şekilde anlatılmış.

Rank Brain, bir Google arama sayfasında hangi sonuçların çıkacağını ve hangi sırada olduklarını gösteren bir algoritmaya giren “yüzlerce” sinyalden birisidir. Başlamış olduğu birkaç ay sonrasında Rank Brain, bir arama sorgusunun sonucunda katkı sağlayan üçüncü en önemli sinyal haline geldi.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.