Rüzgar enerjisi nasıl elde edilir?

Rüzgar enerjisi özel olarak üretilen sistemler ile elde edilmektedir. Rüzgar enerjisi nasıl elde edilir ya da Rüzgar enerjisi nasıl elektrik enerjisine dönüştürülür gibi konularda, sistemin nasıl işlediğine bakılması yeterli olacaktır.

Rüzgar enerjisi nasıl elde edilir, sistem nasıl işler?

Rüzgar enerjisi, uygun alanlarda kurulu olan rüzgar türbinleri ile elde edebilmektedir. Sistem çalışmaya başladıktan sonra ise rüzgar hızı uygun seviyelere çıktığında pervaneler otomatik olarak dönmeye başlar. Rüzgar etkisi ile maksimum seviyede çalışmaya başlayan pervanelerde, böylece oluşan dönme hareketi ile birlikte kinetik enerji açığa çıkmaktadır. Bu enerji, özel sistemler sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

Elektrik üretimi sırasında rüzgar türbininde yer alan pervane kanatları, şaft, jeneratör etkin bir rol alır.

Rüzgar enerjisi nasıl depolanır?

Rüzgar enerjisi ile elde edilen elektrik enerjisini, direk bölgedeki yakın enerji hatlarına transfer edilebilir. Depolama ihtiyacı olduğunda ise bölgeye yakın yerlerde kurulu olan jenatörlerde bu enerji toplanmaya başlanır. Genel olarak kullanımda ise rüzgâr türbinlerinin yakınlarında kurulu olan merkez trafoda enerji toplanarak hedef bölgeye aktarımı sağlanır. Enerji üretiminin nasıl olduğu kadar ne kadar olduğu önemlidir. Zira rüzgar gülleri ile elde edilecek enerjinin kullanımdaki pratikliği de bu sistemlerin geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca belirli şartlar dahilinde çalışan türbinlerde frenleme sistemi bulunmaktadır. Şartlar uygun olmadığında otomatik olarak devre dışı kalan pervaneler, fren sistemleri ile durdurulur. Rüzgar

Rüzgar türbinleri ne kadar enerji üretir?

Standart özelliklerdeki bir türbin, 1 yılık çalışma sonucunda 600 evin bir yıl boyunca ihtiyacını karşılayabilecek seviyede enerji üretir. Üstelik elde edilen kinetik enerjisinin sadece yüzde 56’lık bir kısmı elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir. Bu nedenle elde edilen enerjideki yüzde 44’lük kayba rağmen elde edilen enerjinin kullanımdaki yüksek verimliliği, rüzgarın çevreci bir çözüm olarak öne çıkmasını sağlamaktadır.

Türkiye’deki rüzgar enerjisi ve yatırımları

Türkiye’deki mevcut istasyonlar ve planlamalara bakıldığında her geçen yıl artan bir kurulum dikkat çekmektedir. Sayısı giderek artan rüzgar türbinleri sayesinde çevreci bir şekilde enerji elde edilebilmesi sağlanmaktadır. 2017 yılı rüzgar enerji santrali kurulu gücü 766 MW olarak açıklandığı gibi Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri dahilinde bu rakamın 20 GW düzeylerine çıkarılması planlanmaktadır. Bu hedeflere ulaşılması halinde Türkiye’deki enerji ihtiyacını büyük bir bölümü rüzgâr ile karşılanabilir seviyelerde olacaktır. Böylece enerji için hem dışa bağımlılık ortadan kalkacak hem de ekonomik anlamda da tasarruf sağlanabilecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.