Tüketici Hukuku Nedir?

Tüketici hukuku, tüketicinin ekonomik çıkarlarını ve sağlığını korumak için meydana gelmiştir. Tüketicinin zayıf olması ve bilgisizliği sebebiyle kar kazanmak için tüketicinin hakkını yiyenlere karşı tüketiciyi savunan tüketici hukukudur. Batı ülkelerinin ardından ülkemizdeki haksız rekabeti önlemek amacıyla kurulan tüketici hukuku   iyi bir çıkar yoludur.

Genelde tüketici hukuku borçlar kanunu ve ticaret kanununda yer alan sözleşmelere bağlı kalarak işler. İşleyen bir tüketici hukukun olması için ortada tüketici ve satıcı ya da satışı sağlayan gerçek veya tüzel kişi olmalıdır.

Tüketici Hukukundaki Sözleşmeler 

Tüketici hukuku, tüketici kredisi sözleşmeleri, internet ve telefon üzerinden yapılan sözleşmeler, abonelik sözleşmeleri, konut finansmanı sözleşmeleri, paket tur sözleşmeleri, iş yeri dışında kurulan sözleşmeler, finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmeleri, süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyon uygulamalarındaki sözleşmelerle ilgilenen hukuktur.

Ama tüketici hukukunun ilgilendiği sözleşmeler bu kadarla kalmaz. Çünkü her türlü sözleşme tüketici sözleşmesi örneği sayılabilmektedir. Bunu anlamak için sözleşmenin yapılma amacına bakmak yeterli olacaktır. Tüketici hukuku ile ilgili https://beklerpartners.com/tuketici-hukuku/  adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.