Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bilgisayar neredeyse her evde ve her kişiye özel şekilde bulunan ve kolaylıkla temin edilebilen bir araçtır. Teknolojik araçlar içerisinde en çok ihtiyaç duyulanlardan biri olan bilgisayarlar bazen çeşitli faktörlerden ötürü yavaşlama kaydedebilir. Bu yavaşlıktan kurtulmak ve bilgisayarı daha hızlı şekilde kullanmak amacıyla bilgisayar hızlandırma yolları kullanılır.

Bilgisayarınızın daha hızlı çalışması ve bu kapsamda çok daha uzun ömürlü bir garantiye sahip olabilmesi için sizler de bu yolları deneyebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde bilgisayarınız olması gereken hızda çalışır. Yavaşlama sürecine girmez. Sizi herhangi bir zamanda zor durumda bırakmaz.

Güç Ayarlarını Kontrol Etme

En çok dikkat edilen bilgisayar hızlandırma yolları arasında güç ayarlarını kontrol etme yer alıyor. Bilgisayarların özelliklerine bağlı olarak değişen güç ayarları mevcuttur. Bu ayarları elbette kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre kullanmanız doğrudur. Fakat bazen sizin isteklerinize karşılık veremeyecek düzeyde bilgisayarda yavaşlama oluşabilir. Bu durumda arka plan çalışmalarından şüphe etmek gerekir.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına, bilgisayarda arka planda çalışan uygulamaları kapatmalısınız. Bilgisayarınız tam sarj olmadan kullanmaya devam etmemelisiniz. Performans gücünü en ideal konuma getirmelisiniz. Yüksek performans ayarını seçerek hem ekran parlaklığından tasarruf etmiş olursunuz hem de sarj kullanımından tasarruf etmiş olursunuz. Bu seçenek sayesinde bilgisayarınızın pil ömrünü de uzatmış olursunuz.

Kaynak ve Tasarruf Yönetimi

Bilgisayar hızlandırma yolları arasında bir diğer önemli seçenek ise kaynak ve tasarruf yönetimine dikkat etmektir. Bilgisayarda yer alan kaynak monitörünüzü ideal konumda kullanmalı ve performansı arttıran ancak tasarrufu sağlayan seçenekleri tercih etmelisiniz. Güç tasarrufu modunda kullanacağınız bilgisayar size çok daha fazla destek olur ve sarjını da hızlıca tüketmez.

Aynı zamanda bilgisayardan alacağınız performans potansiyeli de en üst seviyeye çıkar. Aynı zamanda kontrol paneli üzerinden monitör kullanımını da en ideal konuma getirmelisiniz. Bu alanlara dikkat ettiğiniz takdirde, bilgisayarınızın tasarrufunu çok net bir şekilde sağlar ve yavaşlamasının önüne geçebilirsiniz.

Masaüstünü Temiz Tutma

Birçok bilgisayar kullanan şahıs, genellikle masaüstünü temizleme ve gereksiz evrakları silme alışkanlığına sahip değildir. Bu durum giderek daha da artar ve zamanla neredeyse masaüstünde kullanılacak boş alan kalmaz. Böyle bilgisayarlar ile normal hızından çok daha yavaş şekilde çalışmaya ve hatta donma ve kasmaya başlayabilir.

Bilgisayarınızın ömrünü uzatmak ve hızını sabit tutmak amacıyla, masaüstünüzü sık sık temiz tutmalı ve gereksiz olan, artık ihtiyaç duymadığınız belge, evrak, fotoğraf ve video gibi içerikleri silmelisiniz. Üstelik kalıcı olarak silmek çok daha faydalıdır.

Güncelleme ve Yeniden Başlatma

Bilgisayarınızın hızını arttırmak için mutlaka gelen güncellemeleri ertelememeli ve geldiği zaman yapmalısınız. Güncelleme yapmadan önce ve sonrasında da düzenli aralıklarla bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Yeniden başlatma bilgisayarı çok etkiler ve hızının artmasında yardımcı olur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.