Biyokütle Enerjisi Nedir?

Doğada çöp olarak tanımlanan organik atıkların kullanılması ile biyokütle enerjisi elde edilmektedir. Atıkların hazırlanmış olan tesislerde oksijensiz bir şekilde işlenmesiyle biyogaz elde edilmektedir. Bu enerji türü ise biyokütle enerjisi olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle biyokütle enerjisi elde edilebilmesi adına tüm dünya genelinde potansiyel oldukça fazladır. Önemli olan kritik detay ise tüm bu çalışmalar sırasında atıkların organik bir şekilde elde edilmesi gerektiğidir. Bu doğrultuda ise tarım atıklarından hayvansal atıklara kadar pek çok farklı atık, biyokütle enerjisi kullanımında elde edilmesinde kullanılabilmektedir. Kullanım alanının yaygın olması ve aynı zamanda çevreci yöntemler ile enerjinin elde edilebilmesi biyokütle enerjisinin önemini artırmaktadır.

Biyokütle Kaynakları Nelerdir?

biyokütle enerjisi elde edilirken, atıklar ve kaynaklar kullanılmaktadır. Bu kaynaklar ise oldukça farklıdır. Kaynakları arasında en yaygın olanlarından birisi tarımsal atıklar olmaktadır. Yapılan tarım faaliyetleri sonucunda atık olarak değerlendirilebilecek olan tüm organik ürünler, biyokütle enerjisinde kullanılabilir.

Bununla birlikte yine ormansal atıklar da biyokütle enerjisi için ideal durumdadır. Çoğu kişinin bilmediği ve farkında olmadığı bir diğer kaynak ise kanalizasyon olmaktadır. Kanalizasyonlarda yine organik atık olarak insan kaynaklı meydana gelen atıkların kullanılmasını ve buna bağlı olarak da enerji elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Evsel atıkların büyük bir bölümü de yeni organik atık olarak değerlendirilmektedir. Sebze, meyve artıklarından yemek artıklarına kadar pek çok farklı çöp olarak tanımlanacak ürünler, biyokütle söz konusu olduğunda değer kazanmaktadır. Endüstriyel ve hayvansal atıklar da yine bu kategori dahilinde ele alınmaktadır.

Biyokütle Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi ya da rüzgar enerjisi gibi doğal enerji kaynaklarından kesinti söz konusudur. Rüzgar olmadığı süre boyunca rüzgar enerjisinden enerji elde edilmesi söz konusu değildir. Fakat biyokütle enerjisi için böyle bir ayrım yapılamayacağı gibi kesintisiz bir şekilde atıklar ile biyokütle enerjisi sağlanabilmektedir. Zira insan hayatta olduğu süre boyunca atıkları ile çevreye bu yönde bir katkı sağlayacaktır. Üstelik insan kaynaklı olmayan hayvansal ve organik olarak pek çok farklı atık yine biyokütle alanında kullanıldığından dolayı bu enerji türünün diğer doğal enerji türlerine göre önemli bir artısı bulunmaktadır.

Çevrenin kirlenmemesi ve atıkların toplanarak olumlu bir şekilde kullanılması yine bu enerji türünün çevresel etkileri arasında bulunmaktadır. Üstelik karbon salınımı gibi pek çok farklı çevre etkilerini azaltmaktadır. Petrol kullanımını, elektrik ile enerji üretilmesini önleyen biyokütle enerjisi böylece çevreci özellikleri ile dikkat çeker seviyededir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.