Dalga Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Enerji elde edebilmek adına kullanılan yöntemlerden birisi de dalgalardır. Dalgaların mevcut hareketlerine bağlı olarak oluşturulan enerji, dalga enerjisi olarak adlandırılmaktadır. Özellikle dalga enerjisinin nerelerde kullanıldığı ve ne işe yaradığına dair araştırmalar yapılarak mevcut sistemler ile ilgili bilgi alınmaya çalışılmaktadır.

Dalga Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

Dalga enerjisi, çevreci bir yöntem olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Özellikle diğer enerji kaynaklarına göre dalga enerjisi, oldukça masumdur. Sağlamış olduğu yüksek enerji potansiyeli sayesinde çevreci bir çözüm sunan dalga enerjisi, dalga hareketlerine bağlı olarak elde edilmektedir. Denizlerde ya da okyanus bölgelerinde kullanılabilen bu enerji türünde, en önemli detay mevcut alanın dalga süresinin yüksek olmasıdır. Böylece kurulacak olan tesiste, maksimum verim alınabilir. Dalga enerjisi ile elde edilen enerji diğer enerjilere göre herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle de kullanımı açısından herhangi bir fark ya da özel bir statü mevcut değildir.

Dalga Enerjisinin Özellikleri

Tükenmez ve sonsuz bir enerji kaynağı olarak tanımlanan dalga enerjilerinde hem çalıştırma hem de bakım maliyetleri minimum seviyelerdedir. Deniz ya da okyanus üzerinde herhangi bir kirlilik yaratmadığından dolayı, küresel ısınma gibi en büyük tehditlere karşı da özel bir önlem olarak dikkat çekmektedir. Tüm dünyada; İngiltere, Portekiz, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan gibi pek çok ülke dalga gücünü kullanmaktadır.

Dalga Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Dalga ile elde edilen enerjinin kullanım alanı öncelikli olarak elektrik üretimidir. Yenilenebilir ve temiz bir enerji üretme türü olduğundan dolayı elektrik ihtiyacı dalgaların hareketleri ile karşılanabilmektedir. Bu nedenle de pek çok gelişmiş ülke, elektrik üretiminde özellikle dalgalı alanları kullanmayı tercih etmektedir. Üstelik tüm dünya genelinin büyük bir kısmının sularla kaplı olduğu göz önünde bulundurulduğunda dalga enerjisi, diğer enerji kaynaklarına göre ciddi bir avantaj yaratmaktadır.

Dalga Enerjisinde Kurulum Alanları

Kullanım alanlarında da çeşitlilik bulunmaktadır. Öyle ki kıyı şeridi uygulamaları olarak hemen deniz kıyısında kurulabilecek olan dalga enerjisi üretme tesisleri, yakın kıyı olarak adlandırılan 20 metreye kadar derinliğe sahip kıyı bölgelerinde de kurulabilir. Açık deniz uygulamaları olarak adlandırılan bir başka yöntemde İSE okyanusun açık alanlarında santraller kurulmaktadır. Bu nedenle kullanım açısından son derece geniş ve yaygın bir durumdan söz edilebilmektedir. Bu tesislerin kurulması ve kullanıma sunulması sırasında özellikle sulardaki mevcut dalga potansiyelinin incelenmesi ve buna göre bir tercih yapılması önemlidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.