Dalga Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Dalga hareketlerine bağlı olarak elde edilen dalga enerjisi, kolay bir şekilde elde edildiği için pek çok farklı ülke tarafından tercih edilmektedir. Dalga alan sular üzerine kurulan özel sistemler sayesinde dalga hareketlerine bağlı olarak enerji elde edilebilmektedir. Bu açıdan suya kıyısı olan ülkelerin alternatif enerji elde edebilmesi adına bu yöntemi denemesi hem uygun maliyetlerin karşılanmasını hem de çevreci bir yol ile enerji elde edilmesini desteklemektedir.

Türkiye’de bu konuda çalışmalar çok başlangıç seviyesinde olsa da tüm dünyada dalga enerjisi yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle okyanusa kıyıları olan pek çok ülke, mevcut dalga hareketlerinden faydalanarak enerji üretme potansiyeline sahiptir.

Dalga Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

Dalga enerjisinin elde edilebilmesi adına dalgalı bölgelerin tespit edilmesi ve ardından bu bölgeler için gerekli olan santrallerin kurulması gerekir. Kurulmasında ise tıpkı rüzgar enerjisinde olduğu gibi hareketlerin türbinleri döndürmesi esas alınmaktadır. Bu nedenle dalga ile su içerisinde yaşanan hareketliliğin türbinleri döndürmesi suretiyle elektrik enerjisi elde edilebilmektedir. Dalga enerjisinin kullanılmasındaki en önemli etken kuşkusuz elektrik açığa çıkarmaktır. Bu nedenle enerji öncelikli olarak elektrik enerjisinin elde edilmesinde kullanılır. Dalgalardan enerji üretilebilmesi adına dalga enerji dönüştürülerek kullanılır. Bu bakımdan ne kadar çok dönüştürücü varsa ve ne kadar fazla alan üzerine sistem kurulmuşsa elde edilecek enerji miktarı da o kadar fazla olacaktır.

Tüm dünya genelindeki su alanları göz önünde bulundurulduğunda enerji elde edilebilmesi için çok geniş bir kullanım alanına sahip olunduğu görülecektir. Sonsuz bir enerji kaynağı olarak tanımlanabilecek olan dalgaların sağladığı bu avantaj, tüm dünyanın çevresel bir enerjiye sahip olması fırsatını da yaratmaktadır. Üstelik bir dalga enerjisi için özellikle yıl boyunca dalgalı olan alanlarda 7/24 enerji üretilebilmesi söz konusudur.

Dalga Enerjisinin Farkları Nelerdir?

Güneş, rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarında kesintilerin olması söz konusu olsa da özellikle dalga enerjisi için bu tip handikaplar da bulunmamaktadır. Dalga enerjisinin bir diğer avantajı ise öngörülebilir olmasıdır. Rüzgar ya da güneşe göre daha çok tahmin edilebilir durumda olan dalga enerjisi, bu açıdan kurulacak olan istasyon ve santraller için de yine doğru planlamaların yapılmasını sağlamaktadır.

Dünyada Dalga Enerji Sistemleri

Tüm bu ek özelliklerine rağmen tüm dünyada mevcut dalga enerjisinin çok başlangıç seviyelerinde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Fakat üretim alanındaki maliyetlerin yüksek olması, gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Maliyetlerin düşmesi halinde mevcut sistemlerin daha geniş alanda yer alması beklenmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.