Google Sıralama Faktörleri

Google en fazla kullanılan arama motorudur. Ticari olarak bakıldığında, %80’ in üzerinde bir paya sahiptir. Günlük ciddi bir rakam seviyesinde arama yapılır. Tüm dünyada sıklıkla kullanılır ve en popüler olan arama motorudur. Arama sonuçlarında iyi bir performans yakalamak isteyenler için sıralama faktörü önemli bir yere sahiptir. Performans açısından sıralamaya özen gösterilmesi gerekir. Bu yüzden bazı faktörleri bilmek, ticari bakımdan etkili olacaktır.

Optimasyon her zaman arama motorları için önemlidir. Fakat çok etkili bir yöntem olduğu söylenemez. Bazen zaman kaybı olarak da görülebilir. Google hiç bir zaman, faktörleri ön plana çıkarmaz ve herkesin görebileceği şekilde bir paylaşım yapmaz. Google bazı şeylerin onayını verir. Bunlardan biri de sayfaların sıralama seviyesini belirlerken,  200 sıralama faktörünü kullanmasıdır.  Bu faktörlerin içeriğinde, sayfaya ait faktörler, sayfa dışındaki faktörler ve teknik faktörler gibi konularla alakalı, pek çok konu vardır. İçlerinden SEO ile uyumlu olan, anahtar kelime ve URL gibi bağlantılar oldukça önemlidir.

Site Görselliği

Google’da sıralama faktörleri arasında büyük bir yere sahip olan site görselliği ve mimarisi oldukça önemlidir.  Tabi ki bundan daha önemli faktörlerde vardır. Sitenin görünümü kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. Site yayını yapılırken, ilk dikkat çeken şeylerden biridir. Siteyi bir dizin şeklinde alt alta sıralayarak, URL bağlantılarının bitiminde, bir metin koymak gerekir. Bu da sitenin hakkında bilgi vermenizi sağlar.

Ayrıca Google kim olduğunuzu bilir.  Hedef kitleniz olan konular hakkında da detaylı bilgi vermiş olursunuz. Yani hangi konu da blog hazırlanmak istiyorsanız, içeriği bu konu başlıkları ile alt alta düzenlemek, daha faydalı olur.

Alan İsminin Güvenli Olması

Her URL bağlantısının başında HTTPS ifadesi yer alır. Bu da bir sitenin güvenlidir olduğunu anlamanın en önemli yollarından biridir. Yani bu şekilde bir ayrım yapılabilir.  Web sitesinin gelişmesi için, mutlaka güvenilir olması gerekir. Bu önemli bir detaydır.

HTTPS yazmasının amacı, kullanıcının tarayıcısının, bilgi aktarılmasıdır. Yani güvenli bir sürüm de olduğunuzu belirler.  Google bu bağlantıyı gördüğünde, sayfayı eklemenin güvenilir olduğu kanısına varır.

Konu İçeriği

Konular ve içerikler, google sıralama faktörleri üzerinde oldukça etkilidir.  Yani sayfaların uzun süre sıralanması açısından, bir otorite oluşmasını sağlar. Özetle anlatmak gerekirse, herhangi bir konu üzerine ne kadar çok içerik varsa, konuyla alakalı her şey arama motorunda çıkar. Bu da siteler açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Konu otoritesinin iyi sağlanması gerekir. Örneğin; bir konu hakkında 10 tane SEO varsa, Google sayfanın güvenilir olduğunu düşünür. Bu hususa özelikle dikkat edilmesi gerekir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler ile konu otoritesi kıyaslandığında konular elbette ki daha önemli bir yere sahiptir. Google sıralama faktöründe anahtar kelimeler de önemlidir. Sıralamaya etkisi vardır. Eğer anahtar kelimeler, doğru bir şekilde optimize edilirse, SEO açısından önemli bir yol almanızı sağlar.  Yani stratejik olarak, önemli bir yere sahiptir. Google daha önceki dönemlerde sitelerde en çok anahtar kelimelere önem vermiştir. Yani herhangi bir blog yazısında, mutlaka bir anahtar kelime ya da kelimelere bakmıştır.  Buna o dönemlerde tam eşleşme ismi verilmiştir.

Günümüzde anahtar kelimeye bağlı olarak bir sıralama yapılmaz. Yani anahtarın çok olduğu konular, sıralama da ilklerde yer almaz. Daha çok anahtar kelimenin kullanım amacı ile ilgili olan siteler, daha ön sıradadır. Web sitesi olan kişiler, mutlaka Google sıralama faktörlerini göz önünde bulundurmalı, gerekenleri uygulamalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.