Güneş Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

Güneş enerjisinin ne demek olduğuna bakalım. Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş enerjisinden üretilen bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisinin herhangi bir zararı yoktur. Yenilenemez enerji kaynaklarının aksine doğayı korur ve herhangi bir kimyasal ile zarar vermez.

Güneş’in yapısına bakıldığında yüzde %90 oranından fazlasını hidrojen gazının (doğada moleküler halde bulunan) çekirdekleri ile helyum çekirdekleri oluşturmaktadır. Ve bu iki ayrı yapıdaki çekirdek modellerinin birleşimi yani füzyon tepkimesi sonrasında çok fazla miktarda enerji üretimi açığa çıkmakta ve bu enerji de dünyaya ulaşmaktadır.

İşte bizim Güneş enerjisinden yararlandığımız enerji de buradan gelmektedir. Güneş Enerjisi, hem yenilenebilir hem de temiz enerji kaynağı olmasından kaynaklı doğaya zarar vermemektedir. Bu nedenle günümüzde gittikçe artan nüfus ile dünyadaki enerjiye ve yakıta olan ihtiyaç daha da artmakta ve bu da kötü enerji kaynakları kullanıldığı takdirde zarar vermektedir.

Güneşten Gelen Enerjinin Dönüşümü

Öncelikle füzyon sonucunda açığa çıkan enerji Dünyamıza gelmektedir. Böylece Güneş ışınları yani fotonlardan solar sistemi cihazlarına ya da solar sistemiyle çalışan sistemlere enerji depolayabiliyoruz. Güneşten gelen ışınların sistem üzerinde birikmesiyle oluşan enerjiyi gün içerisinde ve gece çok rahat kullanabiliyoruz. Elektronların paneller üzerindeki hareketi ve enerjinin taşınması sonucunda enerji elde ediyoruz.

Güneş Enerjisini Nerelerde Kullanıyoruz?

Güneş enerjisi güneş pilleri, küçük cihazlar, saatler, hesap makineleri gibi birçok yerde kullanılmasının yanı sıra evlerde su ışıtımında da kullanılmaktadır. Fabrikalarda, çatılarda, tarım ve hayvancılıkta da aynı şekilde yaygın kullanım içerisindedir. Güneş enerjisinin daha birçok yerde kullanım alanı bulunmaktadır.

Güneş Enerjisi Hakkında Çok ilginç Bilgiler

Güneş enerjisinin öneminden ve nasıl yapıldığından bahsettik. Şimdi ise Güneş ve Güneş Enerjisi hakkında Dünya’da olan gelişmelere bakacağız. Haiti Cumhuriyeti’nde dünyanın en büyük güneş enerjili hastanesi kurulmuş ve birçok alanda çok faaliyette olduğu söyleniyor. Diğer bilgi ise Güneş hakkındadır. Bilim adamları Güneş’in daha ne kadar süre enerji verebileceğini öngörmüşler ve daha 5 milyar yıl daha süreceğini söylemişler.

Normalde Güneş’in enerjisi doğrultusunda yayılan sıcaklığın çok daha fazla olduğu biliniyor. Hatta Dünya’ya ulaşan sıcaklığın Güneş’in kısmen daha soğuk taraflarından geldiği söyleniyor. Aynı zamanda Güneşten elde edilen enerjiyi insanlar Güneş pili teknolojisinde de kullanıyorlar. Tarih öncesi dönemlerde Güneş’in tanrı olduğuna inananlar da vardı.

Güneş’in şu anda 4.5 milyar yaşında olduğu söyleniyor. Güneş, Güneş Sistemi içerisinde yer alıyor olup sistem içerisindeki en büyük cisimdir. Güneş’in yer çekimi de Dünyadan kat kat fazla olmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.