Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş enerjisinin kullanım alanları

Güneş enerjisi kısaca güneşin enerjisinden yenilenebilir bir enerji kaynağı üretmeye verilen isimdir. Belirli güneş alan bölgelere açılan dikdörtgen şeklinde olan güneş panelleriyle güneş üzerinden gelen ısı ve ışınlarla ısı ve elektrik enerjisi üretilir. Güneydoğu bölgesi, Akdeniz bölgesi ve Ege bölgesinde sıklıkla kullanılan bir kaynaktır. Açık havalarda kaynak sürekli olarak enerji üretebilir. Başta fiyatı pahalı gibi gözükse dahi, uzun vadede sağladığı tasarruf ile büyük avantajlar yaratmaktadır.

 

Güneş enerjisi Güneydoğu ve Akdeniz bölgesi başta olmak üzere, Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinde gözükmeye başlayan yenilenebilir bir enerji kaynağı olmadan çok çok öncesinde dünya pazarına giriş yaptı. Ülkemizde maalesef devlet destekli kullanımı çok fazla yaygınlaşamadığı için, kişisel ve işletme kullanımı daha sık görülmektedir. Konya’da bu yıl kurulan güneş enerjisi üretim tarlasında uzun ve geniş bir alana yayılan güneş panelleri üzerinden güneş enerjisi üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede bölgenin enerji kaynaklarına yenilenebilir olan bir tanesi eklenmiş ve doğaya uzun vadede daha az zarar verecek bir kaynaktan insanların ihtiyaçları karşılanmıştır.

 

Güneş enerji sistemlerine bağlı olarak en sık kullanılan alanlar:

  • Çatı üzerinde yapılan elektrik panelleridir. Tarım, hayvancılık, hizmet sektörü, alışveriş merkezlerinin enerji ve ısı kaynakları, hastaneler, akaryakıt istasyonları ve depolama alanlarında kullanılmaktadır.
  • Ayrıca, elektrik enerjisinin ulaşamadığı bölgelere güneş enerjisi paneli kurularak bu bölgelerin enerji ihtiyaçları giderilmektedir.
  • Ülkemizde, trafik lambaları, trafik sinyal ışıkları, sokak lambaları, park ışıklatmaları ve aydınlatmaları, güneş enerji sistemlerine bağlı çalışmaktadır.
  • Solar paneller, tarımda Akdeniz bölgesinde sebze ve meyvelerin dona karşı korunması için ısı enerji üretmektedir.
  • Kol saatleri de artık güneş enerjisiyle çalışmaktadır. Küçük güneş pilleri sayesinde elektrik üreterek sizin için ihtiyaç duyulan enerjiyi çok basit bir kullanımla sağlar.
  • Hesap makineleri ise en eski kullanım sağlayan güneş enerji sistemlerinden birisidir. Üzerlerinde olan küçük güneş panelleri sayesinde şarj olur ve kullanım sağlatırlar.
  • Uzay ve uydular üzerinde oluşturulan güneş enerji sistemleri de bu şekilde enerji sağlayarak dünyaya bilgi sağlamaktadır.
  • Cep telefonu ve akıllı tabletleri USB üzerinden şarj etmek için de artık bu sistem kullanılmaktadır. Çantalar üzerine kurulan ufak güneş panelleri sayesinde şarj aletinize uygun bir enerji sağlayabilirsiniz.
  • Bahçe aydınlatması için özellikle kullanılan bu yöntemde, ufak güneş panelleri bahçe içerisinde olan aydınlatmalara gün içerisinde enerji yükleyerek akşam aydınlatırlar.
  • Güneş ocakları da son dönemlerde kullanılan bir diğer teknolojidir. Bu sayede güneş enerjisi üzerinden yemek pişirmek mümkün olmaktadır.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.