Havadan Elde Edilen Enerjiler

Enerji elde etme konusunda birçok farklı yöntem kullanılıyor. Bu sayede alternatif, daha ekonomik maliyetli enerji kaynaklarına yönelerek ülkeler kendi enerji politikalarını oluşturma imkânına sahip olmuştur. Enerji konusuna gelince havadan elde edilen enerjiler hem daha ekonomik hem de daha çok çevre dostudur. Bu tarz enerji türlerinde rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi etkilidir. İki enerji çeşidinde de havanın etkisi yüksek derecede fazla olduğu gibi çevreci, yenilenebilir bir enerji kaynağı elde ediliyor. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğu için hem çevreye kimyasal bir zarar olmamasından hem de tükenmez olduğundan dolayı tercih edilebilir niteliktedir. Daha birçok avantajı olduğundan dolayı olumlu katkıları vardır.

Rüzgâr Enerjisi

Rüzgâr enerjisinde rüzgâr türbinlerinin dönmesi sayesinde enerji elde ediliyor. Özellikle rüzgâr açısından uygun olan alanlara kurulan yerlerde yapılan üretimler elektrik elde etme konusunda ülke ekonomisinin kalkınmasını sağlar. Yüksek kalkınma seviyesine çıkartır. Bu açıdan da oldukça önemlidir. Üstelik dayanıklı olmasından dolayı ciddi bir bakım masrafı bulunmayan bakım pozitif enerji santralleri rüzgâr alındığı her dönemde elektrik üretimini aktif bir şekilde yapmaktadır. Bu bölgelerde üretilen enerji doğrudan şehir dağıtım şebekelerine bağlı olduklarından dolayı katkı sağlamaktadır. Ülkenin refah seviyesini yükseltmeye çalışıyorsanız eğer bu enerji kaynakları üzerinde yoğun bir şekilde çalışarak enerjiyi üretime çevirmeyi başarılabilinirse daha iyi olacaktır. Böylelikle ülke gelişim seviyesine yükselecektir.

Havadan Elde Edilen Enerjilerin Avantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi ve Rüzgâr enerjisi hava kaynaklı olduğundan dolayı nükleer ve fosil kaynaklara oranla ciddi bir çevreci yöntemle üretilmektedir. Avantajı olmayan enerji kaynağı olan fosil yakıt enerji seçeneklerinde çevreye olumsuzluk katıyor. Karbon salınımının fazla olması tüm dünya genelinde küresel ısınma tehdidiyle karşıya bırakıyor. Bu sebepten dolayı fosil yakıtlar çevreye baya olumsuz etki ediyor. Fakat hem rüzgâr enerjisi hem de güneş enerjisi bu tür zararlar vermez. O yüzden dolayı çevre dostu olan bu enerjilerin kullanımının yaygınlaştırılması doğa için daha iyi olacaktır. Türkiye’de bu doğrultuda enerji politika çalışmaları artmıştır. Önümüzdeki zamanlar ülke ekonomisine daha çok katkı sağlayacaktır.

Güneş Enerjisi

Havadan elde enerjilerden bir diğeri güneş enerjisidir. Güneş enerjisinde etkili olan güneşin sağladığı ısıdır. Özel olarak kurulan güneş panellerinde ısı ile birlikte güneş enerjisi de elde edilebilir. Bu sayede yine güneşin bol olduğu ve güneşli gün sayısı fazla olan bölgelerde tercih edilmesi gerekir. Böylelikle enerjiden alınan verim daha fazla olacaktır. Hangi bölge enerji için verimliyse o bölgeden faydalanılması gerekir. Aksi takdirde verim alamayabiliriz. Bilinçli bir şekilde araştırmalar yapılması daha iyi olacaktır.

Rüzgârın Rüzgâr Enerjisine Dönüşümü

Yeryüzü şekillerinin farklı ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler hava hareketlerinin oluşmasını sağlar. Rüzgâr enerjisi oluşmasını güneş etkiler. Rüzgâra elverişli bölgelerde enerji üretilmesi gerekiyor. Güneşin yoğunluklu olduğu alanlarda ise rüzgâr enerjisi verim sağlamaz. Ülke ekonomisine katkı sağlayan bu enerjiler yenilenebilir ve doğa dostu olarak katkı sağlar. Gelecek yıllarda daha fazla gelişimini sağlayacak olan bu enerji sistemleri temiz bir doğayı da yaşatmamızı sağlayacaktır. Geleceği olan bu enerjilere sahip çıkılması gerekir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.