Havadan Elde Edilen Enerjiler

Enerji elde etme noktasında pek çok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Böylece alternatif, daha uygun maliyetli enerji türlerine yönelerek ülkeler kendi enerji politikalarını oluşturma şansına sahip olmaktadır.

Havadan Elde Edilen Enerjiler Nelerdir?

Enerji konusunda özellikle havadan elde edilen enerjiler, kuşkusuz daha ekonomik ve çevreci olduğu için ön plandadır. Bu tür enerji türlerinde rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi etkendir. İki enerji türünde de havanın etkisi oldukça fazla olduğu gibi çevreci, yenilenebilir bir enerji kaynağı elde edilmektedir.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisinde rüzgar türbinlerinin dönme hareketine bağlı olarak enerji elde edilmektedir. Özellikle rüzgar açısından uygun olan alanlara kurulan tesislerde yapılan üretimler, elektrik elde edilmesi konusunda ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. Üstelik dayanıklı olması sayesinde ciddi bir bakım masrafı bulunmayan pozitif enerji santralleri, rüzgar alındığı her dönemde elektrik üretimini aktif bir şekilde yapmaktadır. Bu bölgelerde elde edilen enerji, direkt şehir dağıtım şebekelerine bağlı olduğundan dolayı katkı sağlamaktadır.

Güneş Enerjisi

Havadan elde edilen enerjiler konusunda bir diğeri ise güneş enerjisi olmaktadır. Güneş enerjisinde etkin olan güneşin sağladığı ısı olmaktadır. Özel güneş panellerinde ısı ile birlikte elektrik enerjisi elde edilebilir. Bu aşamada da yine güneşin bol olduğu ve güneşli gün sayısının fazla olduğu bölgelerin tercih edilmesi önemlidir.

Havadan Elde Edilen Enerjilerin Avantajları Nelerdir?

İki enerji türünün de hava kaynaklı olması sebebiyle diğer nükleer ya da fosil yakıtlara göre ciddi bir çevreci yöntemle elde edilmektedir. Fosil yakıt gibi dezavantajı bulunan enerji seçeneklerinde çevreye olumsuz katkılar yapılmaktadır. Karbon salınımının fazla olması tüm dünya genelinde küresel ısınma gibi tehditlere desteklemekte ve bu olumsuz olaylara katkı sağlamaktadır. Fakat gerek rüzgar enerjisi gerekse de güneş enerjisi için bu tür bir olumsuzluk söz konusu değildir. Bu açıdan mevcut enerjilere yönelmek enerji politikalarında güneş ve rüzgar enerjisi gibi alternatiflere ön plana almak sadece ülke ekonomileri için değil dünya genelinde daha çevreci, yaşanılabilir alanlar için önem kazanmaktadır.

Türkiye’de bu doğrultuda yapılan çalışmalar özellikle son yıllarda oldukça hızlandırmıştır. Farklı bölgelerde kurulan rüzgar enerji santralleri ve özel sektör teşvikli yapılan çalışmalar bu alanda dikkat çektiği gibi ülke ekonomisi için de yine ciddi bir katkı sağlamaktadır. Havadan elde edilen enerjiler için özellikle gelecek yıllarda çok daha farklı yöntemlerin ve santrallerin kurulması, sonrasında kullanıma sunulması beklenmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.