Rüzgar Enerjisini Elektrik Enerjisine Çevirme

Türkiye’de özellikle son yıllarda çok daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan rüzgar enerjisi enerji üretimindeki alternatiflerden birisidir. Çevreci bir yöntem olması nedeniyle temiz enerji olarak da adlandırılan rüzgar enerjisinde, rüzgar hareketleri etkin olmaktadır.

Rüzgar Enerjisini Elektrik Enerjisine Çevirme İşlemleri

Rüzgar enerjisini elektrik enerjisine çevirme işlemleri rüzgar enerjisinin elde edilmesinde Rüzgar santrallerinin yapısı etkilidir. Pervanelere sahip olan bu santrallerde, rüzgarın etkisi ile birlikte büyük pervaneler dönmeye başlar. Bu dönme hareketi ile birlikte santral içerisinde yer alan şaft, hareket etmeye başlar. Şaft bağlantıları ise jeneratöre kadar uzanmaktadır. Bu da mevcut hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesi adına yeterli olmaktadır.

Rüzgar Enerjisi Elde Etme

Rüzgar santrallerinde temel olarak basit bir sistem bulunmaktadır ve mevcut rüzgarın döndürme yeteneğine bağlı olarak elektrik elde edilebilmektedir. Normal bir gün döngüsü ile havanın ısınması ve soğuması, buna bağlı olarak da rüzgarın oluşması söz konusudur. Bu nedenle tükenmez bir kaynağa sahip olan rüzgar santralleri, rüzgarlı saatlerin fazla olduğu bölgelere kurularak çok yüksek verime ulaşabilmektedir. Üstelik rüzgar türbinin kurulması sonrasında bakım maliyetlerinin uygun olması ve Türkiye’nin dört bir tarafında bulunan dağlık alanların rüzgar içinde cazip durumda bulunması, mevcut enerjinin kullanılmasındaki en önemli etkenlerden ve teşviklerden birisidir. Rüzgar enerjisinin elektrik enerjisine çevrilebilir durumda olması, aynı zamanda ülkeler adına çevreci bir elektrik imkanı sağlar.

Rüzgar Enerjisi Ne Kadar Enerji Üretir?

Ortalama büyüklükteki bir rüzgar türbininin bir yıl boyunca çalışması halinde elde edeceği elektrik 600 evin yıllık enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken detay rüzgar türbinlerinin boyutudur. Öyle ki pervane çapı, rüzgar hızı, elde edilecek olan enerjiye doğrudan etki etmektedir. Özellikle bölgede rüzgarın olmaması halinde, kuşkusuz pervanelerin dönme süresi çok az olacaktır. Bu da mevcut alandan elde edilecek enerjinin verimsiz ve düşük olmasına sebebiyet verir.

Türkiye’de özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar rüzgar enerjisinden üretilen enerjinin daha da artmasını sağlamaktadır. Üstelik mevcut enerjinin kullanılması farklı iş alanlarının ortaya çıkmasını da sağlamaktadır. Öyle ki santrallerin bakımı, onarımı ve yönetiminde çalışacak olan kişi ihtiyacı ile birlikte ülke ekonomisine katkısı çok daha fazla olmaktadır.

Türkiye’de konu ile ilgili Enerji Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar mevcut rüzgar enerjisinin Türkiye’deki durumu ile ilgili bilgi alınmasını sağlamaktadır. Özellikle geleceğe yönelik planlamalarda mevcut rüzgar santrali sayısının arttırılması hedeflenmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.