Hidroelektrik Enerjisi Nasıl Üretilir?

Türkiye’de de bazı bölgelerde tercih edilen elektrik üretiminde etkin bir rol üstlenen hidroelektrik santraller yenilenebilir enerji kaynakları kategorisinde yer almaktadır. Daha çok HES olarak adlandırılan hidroelektrik enerjisi üretim tesislerinde su en önemli güçtür. Bu nedenle de su bölgelerinde, baraj ve türbinler kurularak bu santrallerin işlerlik kazanması sağlanmaktadır. 

Hidroelektrik Enerjisi Nasıl Üretilmektedir?

Hidrolik elektrik enerjisi nasıl üretilir noktasında ise oldukça basit bir tanımlama, herkesin bu sistemi anlamasını sağlayacaktır. Hidroelektrik enerjisinin üretilmesinde akan suyun türbinleri döndürmesi esastır. 

Özel kanallar üzerinden türbinlere ulaştırılan su, böylece türbinleri döndürür ve jeneratöre bağlı olan türbinler böylece mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlar, enerji ortaya çıkar. Basit bir şekilde oluşturulabilecek farklı düzenekler aynı etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Kuşkusuz akarsular üzerine kurulan santraller çok daha yüksek seviyelerde elektrik üretilmesini sağlar. 

Enerji noktasında suyun akış hızı ve miktarı etkilidir. Eğer düşük hızda bir su bulunuyorsa, elde edilecek enerji kuşkusuz çok daha az olacaktır. Bu nedenle de hidroelektrik enerjisinin üretimi için seçilecek olan bölgelerde debinin çok yüksek olması hedeflenmektedir. Bunun için yapılan özel çalışmalar ve analizler ile birlikte bölge uygunluğu tespit edildikten sonra hidroelektrik santraller bu bölgelerde inşa edilebilmektedir. 

Hidroelektrik Enerjisi Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Hidroelektrik santrallerde elde edilen enerji, daha çok hidroelektrik enerjisi olarak tanımlanmaktadır. Enerjinin kullanım alanı ya da türü ile ilgili diğer enerjilere göre bir fark olmadığı gibi yakın bölgelerdeki beslemelere bu enerji aktarılarak kullanılabilir hale gelir. 

Hidroelektrik Enerjisi İçin İdeal Bölgeler

Hidroelektrik enerjisi, rüzgar enerjisinde olduğu gibi türbinlerin dönmesi esasına bağlıdır. Rüzgar enerjisinde türbinleri döndüren rüzgarın esme gücüdür. Hidroelektrik enerjide ise bu suyun akış hızına bağlıdır. Hidroelektrik enerjisinin oluşması adına sadece akarsu üzerlerine değil halihazırda mevcut olan barajlar da ideal olabilmektedir. Belirli dönemlerde açılan baraj kapaklarından çok yüksek miktarda ve hızda su aktığı için bu dönemlerde elde edilecek enerji verimlilik açısından ülke enerjisine katkı sağlayacak ve alternatif bir kaynak görevi görecektir. 

Hidroelektrik Santraller Sistemi Nasıl Çalışır?

Türbinler, kanatlardan oluşur ve suyun akış hızına ve yönüne göre özel olarak yerleştirilir. Suyun akmaya başlaması ile birlikte su kanatlara çarpar ve çarpan su böylece türbinlerin dönmesini sağlar. Türbinlerin ortasında bulunan mil, dönme hareketi ile birlikte dönmeye başlar ve jeneratöre bağlı olan mil böylece alternatif akımın oluşmasını sağlar. Hidroelektrik enerjisinin en önemli avantajı suyun herhangi bir şekilde tüketilmemesi ve yeniden doğaya salınmasıdır. Sadece santralin olduğu bölgedeki su geçiş aşamasında türbinlerden geçer.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.