Güneş Pilleri Kullanım Alanları

Fotovoltaik hücreler olarak adlandırılan güneş pilleri, ışık ve elektrik kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuştur. Güneş pillerinin temel amacı, güneşten gelen ışınların elektriğe dönüştürülmesidir. Bu bakımdan güneş ışınlarının elektrik ihtiyacında kullanılabilmesi adına güneş pillerinin kullanılması mümkündür. Böylesine özel bir görevi yerine getirmesi pratik bir kullanım sağlar. Özellikle binlerce fotovoltaik hücrelerin bir araya getirilerek oluşturulduğu paneller, çok daha kullanışlı bir enerjiyi ortaya çıkarmaktadır. Elde edilecek olan enerji için ihtiyaç ne kadarsa özel hesaplamalar ile panellerin sayısı belirlenerek daha geniş alanlarda paneller kullanılabilmektedir. 

Güneş Panelleri Özellikleri

Kare, dikdörtgen gibi şekillerde oluşturulan bu panellerde, kalınlık çok azdır. En fazla 0.5 milimetre olan bu kalınlık, hücrelerin güneş ile direkt temas etmesini sağlar ve güneş ışınları panele ulaştığında bu güneş pillerinin ucunda yer alan bölümlerde elektrik gerilimleri oluşur. Bu bakımdan güneş ışığı direkt bu elektrik gerilimi ile elektriğe çevrilebilmektedir.

Güneş pillerinin oluşturulmasında ise çok farklı maddeler kullanılabilmektedir. Kristal, galyum, bakır gibi farklı malzemelerden oluşturulan güneş pilleri bu bakımdan üretiminde de farklı fiyatlandırmalar ile satışa sunulmaktadır. 

Güneş Pillerinin Tipleri Nelerdir?

Güneş pillerinin üretiminde farklı tipler bulunmaktadır. En verimli olan ise monokristalin güneş pili olmaktadır. Bu pil türünde verimlilik yüzde yirmi seviyesindedir ve diğer türlere göre en yüksek verimlilik oranı monokristal ile elde edilmektedir. Bunun dışında polikristalin, amorf silikon, bakır, indiyum gibi farklı tipleri de bulunmaktadır. Güneş pillerinin elde edildiği bu farklı maddeler kullanım alanlarına göre de tercih edilebilmektedir. 

Güneş Pillerinin İlk Kullanımı Ne Zaman?

Yaklaşık 1958’li yıllardan beri kullanılmaya başlanan pillerin genel yaygın kullanım alanları ise şöyledir, 

  • Bahçe sokak gibi alanların aydınlatma sistemleri 
  • Trafik işaret levhaları ve lambalar
  • Sıcak su üretimi ve benzer ısıtma sistemleri 
  • Hesap makinesi gibi küçük ev araçları 
  • Ev ve fabrika gibi alanlardaki elektrik ihtiyacının karşılanması 
  • Cep telefonu gibi şarj ihtiyacı duyan araçların şarj edilmesi 
  • Billboard reklam alanlarındaki aydınlatmaların karşılanması 
  • Güneş ile çalışan araçlar. 

Güneş Pillerinin Geleceği

Kullanım alanı açısından çok yaygın bir durumda olan güneş pilleri, elde edilen avantajlar sayesinde çok daha farklı alanlarda kullanılabilir durumdadır. Yeni ortaya çıkacak iş alanları ve sahalarında da yine güneş pillerinin kullanılması mümkün görülmektedir. Türkiye’de ve dünyanın pek çok farklı bölgesinde üretimi yapılan bu piller, güneş enerji panellerinin kullanılmasını da kolaylaştırmakta ve uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.