Güneş Enerjisi Nasıl Oluşur?

Güneşten elde edilen enerjinin nasıl oluştuğu ile ilgili teknik bilgiler, güneş panellerinin yakından incelenmesi ile elde edilebilir. 

Güneş Enerjisi Nasıl Oluşur, Elektrik Nasıl Elde Edilir?

Güneş paneli adı verilen özel sistemler, güneş ışığı alan bölgelerde kullanılarak güneşi ışınlarının enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Güneş tarafından yayınlanan fotonların paneller üzerinde yer alması ile birlikte sistemde yer alan diğer devreler bu ışınların enerjiye dönüşmesini sağlar. Bir güneş panelinde çevirici, akü, şarj regülatörü gibi önemli bölümler bulunmaktadır. 

Güneş Enerjisinde Verimlilik

Güneş enerjisi sistemleri % 100 verimlilikte çalışmadığı gibi haftanın her günü 7/24 kesintisiz bir şekilde de enerji edebilir durumda değildir. Bu nedenle de güneş enerji sistemlerinde elde edilmek istenen enerji miktarına göre panel hesaplamaları yapılarak daha fazla panel kullanılır. Bu sayede az miktarda dahi olsa panellerden elde edilen güneş enerjisi ihtiyacı karşılamak için yeterli olmaktadır. 

Güneş panellerinde ışınların elektrik haline çevrilmesinde görevli güneş pilleri bulunmaktadır ve bunlara fotovoltaik denir. Güneş panelleri ile elektrik elde etmek çevreci bir yöntem olduğu gibi kurulu düzenin masrafsız olması da yine cazip olmaktadır. Günümüzde çatılarda sıklıkla rastlanan bu paneller güneş paneli tarlaları adı verilen geniş alanlarda da kurularak kullanıma sunulmaktadır. 

Türkiye’de Güneş Enerjsi 

Türkiye’nin güneşli gün sayısı çok fazla olduğundan dolayı güneş panellerinin kullanılması adına ülke oldukça uygun bir durumdadır. Üstelik fabrika, soğuk hava depolarının çatılara yine bu üretim alanlarında ihtiyaç duyulan enerjinin elde edilmesine katkı sağlamaktadır. Evlerin elektrik ihtiyacının karşılanmasında dahi güneş enerjisi oldukça verimlidir. Bazı alanlarda ise zorunlu olarak güneş panelleri kullanılabilir. Özellikle elektrik altyapısının olmadığı yerlerde alternatif ve çevreci bir yöntem olarak güneş panelleri bu yerlerde elektrik enerjisi sağlayabilir. Üstelik ısıtma gibi farklı sistemlerde de yine bu paneller oldukça etkindir. 

Türkiye’e Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

Türkiyedeki genel yaygın kullanım alanlarında ise trafik işaretleri, sokak lambaları, akü sistemi yer alan güneş panelleri ile enerji tüketmeden yenilenebilir enerji kullanmaktadır. Güneş enerjisinin elde edilmesi adına panelin kurulması yeterli olacağı gibi günümüzde bu yaygın kullanım alanları sayesinde kişilerin kendi kendine kurabileceği özel setler dahi satışa sunulmuştur. Önümüzdeki yıllarda çok daha geniş bir alanda kullanılması beklenen güneş enerjisi ve sistemlerinin bu yaygın kullanımı ile çok daha farklı alanlarda kendine yer bulunması mümkündür. Bu açıdan dönüşüm, çevreci yenilebilir enerji kullanılabilmesi adına da gelecek için önem taşımaktadır. Türkiye’deki mevcut iklim düşünüldüğünde çok daha fazla alanda günş enerjisinin daha kolay bir şekilde elde edilmesi mümkündür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.