Hidroelektrik Nasıl Üretilir?

This picture taken on July 24, 2012 shows water released from the Three Gorges Dam, a gigantic hydropower project on the Yangtze river, in Yichang, central China's Hubei province, after heavy downpours in the upper reaches of the dam caused the highest flood peak of the year. Weekend floods in Beijing caused "significant losses" and casualty numbers are still being tallied, the head of the worst-hit district has said, as residents of China's capital question the official toll. CHINA OUT AFP PHOTO (Photo credit should read STR/AFP/GettyImages)

Hidroelektrik santraller yenilebilen enerji üretimi yaptıkları için son yıllarda ilgi çeken bir alandır. Hidroelektrik nasıl üretilir sorusunda en önemli unsur sudur. Bu sebeple suyun fazla olduğu yerlerde barajlar ve türbinler yardımıyla daha kolay elde edilir. Bu enerjinin üretilmesinde türbinleri suyun gücü ile döndürmek amaçlanır. Ülkemizde bu yolla enerji üretimi oldukça yoğun olarak yapılmaktadır. Özellikle engebeli bölgelerde çok fazla enerji elde edilmektedir.

Özel bazı yollardan geçirilen su, türbinlere aktarılır. Böylece jeneratöre bağlı olan tribünler, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüşümünü sağlar. Bir de doğal akarsular üzerinde kurulan santraller debileri dolayısı ile daha yüksek seviyede elektrik üretir. Bu sebeple kurulacak tesislerinin hızlı akan sular üzerinde yapılması önemlidir. Ne kadar hız olursa o kadar fazla enerji açığa çıkar.

Tribünlerde Su ile Hidroelektrik Üretimi

Hidroelektrik enerjisi, tıpkı rüzgâr enerjisi mantığı ile çalışır. Orada asıl güç rüzgâr iken burada suyun debisi etken olur. Bu amaç için sadece akarsular üzerini kullanmak mantıksız olur. Aktif olan barajlarda, bu enerji üretimi için kullanılan kaynaklar arasında yer alır. Yılın belli dönemlerinde açılan baraj kapaklarından yüksek debili sular bir anda boşalarak akar. Bu durum oraya kurulacak santralin veriminde olumlu rol oynar.

Tribünlerde özel kanat sistemi vardır. Hidroelektrik nasıl üretilir sorusuna cevap olarak; bu kanatlara çarpan su, türbinleri döndürerek enerji açığa çıkarır. Tribünün ortasındaki mil sayesinde dönme hareketi sağlanarak, jeneratörden alternatif akım ortaya çıkar. Bu sistemin en önemli artısı suyun asla ziyan edilmemesidir. Yeniden kullanım imkânı olan su böylece israf edilmeden korunmuş olur. Ayrıca suyun yüksek bir yerden gelmesi de debisini arttıran bir başka yol olduğu için, hidroelektrik üretiminde faydalıdır.

Hidroelektrik Rezervleri Arasında Ülkemizin Sıralaması

Hidroenerji, suyun taşıdığı potansiyel enerjinin soğurması ile ortaya çıkar. Dünyada üretilen enerjinin %20’si hidroelektrik yöntemi ile elde edilir. Hidroelektrik santralleri inşa edildiği bölgede kalkınmaya fayda sağlar. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en çok hidroelektrik rezervi olan ülkeler arasında ikinci sırada yer alır. Ülkemizde hidroelektrik nasıl üretilir ve gerekli imkanları, Avrupa ülkelerini yakından ilgilendirir. Yeterli tesisler ile bu alanda kolaylıkla üretim yapabilecek olan Türkiye, baraj ve su kaynakları açısından zengin rezervlere sahiptir. Bu rezervlerin değerlendirilmesi ve enerji konusunda buralardan ihtiyaçların karşılanması gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakma adına uygun olacaktır. Elektrik enerjisi bu yolla elde edilirse çok da uygun fiyata bizlere ulaşacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.