Jeotermal Enerji Elde Etme

Birçok ülkenin ekonomik açıdan kalkınmasında büyük bir role sahip olan jeotermal enerji elde etme yer altı kaynakları kullanılarak elde edilir. Kullanımı oldukça etkili olan ve verimli bir şekilde enerji ve elektrik elde edilmesini sağlayan jeotermal sistem, yer altı kaynaklarının olduğu bölgelerde daha fazla karşınıza çıkar.

Yer altında bulunan sıcak maden sularının debisinden ve gücünden yararlanarak elde edilir. Alanında uzman jeotermal mühendisleri tarafından kurulan santraller ve rezistanslar ile enerji açığa çıkar. Çıkan enerji elektrik üretiminden kurutma sistemlerine, ısıtma sistemlerinden jeotermal turizm alanlarına ve daha birçok sektöre fayda sağlar.

Bu sayede hem uygun fiyatlı bir enerji kullanımı hem de uygun maliyetli bir enerji üretimi elde edilir.

Jeotermal Enerji Nedir?

Alanında uzman mühendisler tarafından kurulan jeotermal enerji santralleri sayesinde çok daha ileriye yönelik çalışmalar elde etmek de mümkündür. Özellikle de yer altı kaynakları zengin olan ve sıcak su kaynakları çok daha ön planda olan jeotermal enerji elde etme, santrallerin kurulma düzeneğine bağlı olarak da değişir ve gelişir.

Jeotermal denildiği zaman akla çok ağır ve kullanımı zor olan bir enerji sistemi gelse de, aslında oldukça kolay kullanılan ve kullanıldığı her bölge ve ülkeye ekonomik ve manevi açıdan büyük katkılar sağlayan sistemdir. Kurulması gereken santraller öncelikle ölçümler sonucunda belirlenir. Yer altı sularının zengin ve güçlü bir debiye sahip olması enerjinin açığa çıkmasında daha önemli bir rol oynar.

Jeotermal Enerji Kullanımı

Jeotermal enerji elde etme amacı aslında birçok alanda ekonomik kalkınma sağlamaktır. Doğal maden suyu ve benzeri su ürünlerinin üretiminde kullanılır. Isınma ve serinleme sistemlerinde kullanılır. Kurutma, üretim tesisleri ve dinlenme tesislerinde kullanılır. Aynı zamanda turizme çok büyük katkısı olan bir sistemdir. Yerli ve yabancı turistler için tasarlanan jeotermal otellerde kullanılan sıcak su normal bir sıcak su değildir.

Maden ve mineral açısından oldukça zengin olan bu su kaynakları jeotermal enerjiyle birleşerek birçok hastalığın tedavisinde de önemli bir role sahiptir. Mantar hastalıklarının tedavisinde, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ve özellikle de romatizmal ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir enerji kaynağıdır. Büyük üretim tesislerinden küçük üretim tesislerine varana kadar kullanımına yer verilen jeotermal enerji aynı zamanda çevre dostudur.

Jeotermal Enerji Avantajları

Tamamen çevre dostu olan jeotermal enerji, atmosfere hiçbir şekilde zarar vermez. Atmosfere zararlı gaz salımına engel olur. Enerji yalnızca doğal olan yer altı su kaynaklarından elde edilir. Tamamen doğal içerikli olduğu için hiçbir canlıya da karbondioksit ve oksijen dengesizliği sunarak zarar vermez. Doğada bulunan her canlı bu enerji sistemi sayesinde ekosistemde ki yerini daha verimli şekilde korur. Avantajları saymakla bitmeyen jeotermal enerji yer altından gelen doğal bir enerjidir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.