SEO İçin Google Trends Nasıl Kullanılır?

SEO’da başlık seçerken, anahtar kelime ayarlamada ve içerik elde etme konusunda anahtar kelime varyasyonlarını belirlerken sizler için faydalı olabilecek Google Trends sayesinde yeni farklı perspektif edinmeniz oldukça mümkündür. Arama hacimleri ile hacmi fazla olan anahtar kelimeler Google Trends ile belirlenir.

Google Trends araştırma yaptığınız kelimeleri anlayıp size daha başka anahtar kelime için tavsiye sağlar. Buda sizin için yeni fikir açısından ışık olur. Belirlemiş olduğunuz kelimeleri blog sayfasında ya da web sayfalarında kullanmanız mümkündür. Aynı zamanda konu başlığı belirleme gibi durumlarda yardım sağlar.

Bu durum sonucunda sizin CTR oranı daha yüksek başlıklar seçmeniz konusunda önemli bir rol oynar. SEO için anahtar kelime bulmak isterseniz Google trendseler alanından ilgili sorgular yerinden bakabilirsiniz. Google Trends aynı zamanda size kişilerin yapmış olduğu aramaları da gösterir.

SEO uzman kişileri ya da SEO’ya karşı ilgili olan kişiler içerik ile başlık stratejisinde herhangi konuları tespit etmek için bu servisten yararlanır. Google Trends de arama motorunu kendiniz seçip SEO araştırması açısından daha yeni fırsatlara ulaşabilirsiniz.

Google Trends Faydaları Nelerdir?

Bütün dünya çapında hangi konu için arama yapıldığı hakkında keşfetmenizi sağlar. Google Trends sebebi ile yıllık özel günler gibi konu hakkında dönemsel olacak şekilde bilgiler edinebilirsiniz. Sezonluk ya da mevsimsel değişiklik gibi konuları, eğilimleri kolayca takip etmeniz mümkündür.

Bu bilgiler doğrultusunda kampanya ve reklam verebilirsiniz. Bir kerede bütün grupta 25 kadar terim bulunacak şekilde beş terim grubunu karşılaştırma olasılığınız bulunur. Terimler ise + Ekle işareti kullanıldığında gruplandırılır.

Karşılaştırmadan sonra bizim için hazırlanan grafikte hangi kelimeler daha popüler ise, en çok arama hangi zaman ve aralığında yapılıyorsa daha çoğunu gösterir. Türkiye’de son 12 ay olacak şekilde karşılaştırma yapar. Fakat isterseniz zaman aralığını değiştirme olasılığınız bulunur.

Başka ülkede bulunan trendleri de keşfedebilirsiniz. Google Trends sayesinde gündemi rahat bir şekilde takip edebilir, güncel arama sorgusundan haberdar olarak sezonluk olacak iniş ve çıkışları tahmin edebilmek ve değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Google Trends Nedir?

Google Trends 2016 senesinde kullanıma açılmış olup Google’ın büyük veri ve kişilerin aranma trendlerini içerisinde bulundurup anlamlı olacak bir şekilde bizlere sunan ücretsiz bir araç olarak kullanılır. Belirlemiş olduğunuz kelimenin arama hacmini popülaritesini istatistiksel olacak şekilde ve grafik üzerinde görmenize neden olan ücretsiz Google servisidir.

Google Trends güncel aranan bütün kelimeleri, kelime gruplarını ve terimleri iyi bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Her sene düzenli olacak şekilde ülke bazlı arama yapılan kelimeleri raporlayarak bizlere sunmuş olması da cabası olur. Aynı zamanda Trends ile yalnızca günümüzdeki popüler kelimeler değil geçmişte bulunan popüler kelimeleri de görmemizi ve karşılaştırma yapmamıza sebep olur.

Google Trends Nasıl Kullanmak Gerekiyor?

Google Trends ’in web sitesine ulaşmak için https://trends.google.com/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Google Trends sadece Google’dan yapılan araştırmayı bizlere veri olacak şekilde sunar. Trendlerdeki arama sonuçlarını filtrelemek için noktalama işaretleri kullanılabilir.

Noktalama Rehberi

Kelimenin en başına ve sonuna çift tırnak “” koyulduğu zaman kelime o halde algılanabilir. Kendinde önce ya da sonra başka kelimeler dahi kullanılır iki kelimenin arasına + simgesi koyulursa veya anlamını kazanır. “ elma+(veya) bıçak”+ ifadelerini yan yana kullanmak mümkündür. İki kelimenin ortasına – simgesi eklenir ise – simgesinden sonra gelen kelime hariç tutulur. “Elma- bıçak” Google trend üye olmadan da bu hizmeti sunar. Aramanızı kolay ve hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.