Jeotermal Enerji Nasıl Oluşur?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi olan Jeotermal enerji kaynağı elektrik üretilmesinde kullanılan kaynaklar arasında yer alıyor. Jeotermal enerji kaynaklarının oluşması ise şu şekildedir; Kar ve yağmur şekilleri ile yeryüzüne ulaşan tüm sular, yer kabuğunda yer alan çatlaklardan sızıp magma tarafından ısıtılan kayalara ulaşır. Bu kayalara ulaşan sızıntı sular ise magmanın ısıttığı noktada ısınır. Isınan tüm sular dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkar. Yeryüzüne ısınıp çıkan bu suyun sıcaklığı 150 santigrat derecede olduğu biliniyor. Yeraltından sızarak dünyanın değişik bölgelerinde ortaya çıkan bu sular buhar türbinleri aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bu durum ise Jeotermal tanımını ortaya çıkarıyor.

Jeotermal Enerji Kullanım Alanları Nelerdir?

Elektrik üretim konusu dışında birçok farklı alanlarda faydası bulunan Jeotermal enerji kaynağının çeşitli kullanım alanları vardır. Bu alanlar ise şu şekildedir;

  • Hidrojen ve sülfit gibi ağır su elde etmek amacıyla jeotermal kullanım ihtiyacı duyuluyor.
  • Odun, ağaç, kereste ve tüm balık türlerinin yiyeceklerinin kurutulmasına yardımcı olur. Bu nedenle birçok kesim tarafından kullanılır.
  • Jeotermal enerji işe alüminyum elde ediliyor.
  • Ülkemizde yer alan ve herkes tarafından tüketilen konserve gıdaların kurutulmasında yardımcı olur.
  • Tuz, şeker gibi gıdaların üretiminde kullanılır.
  • Temiz içilebilir su kaynaklarını üretmek için Jeotermal enerji kullanılır.

Bunlar dışında ise tarım alanlarında yer alan seraların hızlı bir şekilde kurutulması, sağlık tedavilerinde kullanılan kaplıcaların tedavilerinde kullanılan enerji kaynağıdır.

Jeotermal Enerjinin Önemi Nedir?

Jeotermal enerji ilk olarak 1904 yılında İtalya’da kullanıma başlanmış daha sonra da 1958 yıllarında Yeni Zelanda’da gibi ülkelerde kullanılmaya başlanmış olup şimdilerde ise en çok İtalya, Meksika, Amerika, Yeni Zelanda gibi ülkelerde sıklıkla kullanılıyor. Jeotermal enerjinin önemi ise bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji kaynağı oluşturmak için kullanılan bir enerji kaynağı olması açısından oldukça önemlidir. Türkiye’nin çeşitli toprakları Jeotermal enerji kullanımı açısından büyük önem taşır. Jeotermal enerji sera, mineralli su, ısı yalıtımı gibi birçok alanda besleyici özelliği mevcuttur. Tarım alanlarında mutlaka kullanılması gereken enerji kaynağı, dış etkenlerden herhangi bir zarar gelmemesi ve kimyasal atıkların bulunduğu noktadan uzaklaştırılması için çok fazla tercih edilir.

Jeotermal Enerji Nasıl Kullanılır?

Magmaların etrafında oluşan ve dışarıya sıcak su ve buhar olarak çevreye çıkan bu enerji binaların ısınması ve soğutması içinde kullanılır. Jeotermal bir binanın ısınmasını ve soğumasını sağlamak için dünya yüzeyinin sıcaklığından faydalanır. Daha derinlerde de oluşan bu enerjilerde sıcak suya sahip olmak için kaldırımların alt kısmından boru geçirilir. Enerji santralleri 3 şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

  • Kuru Buhar Jeotermal Enerji Santralleri

Eski dönemlerde kullanılan ve en eski jeotermal enerjidir. Yerdeki kırıklardan buharı alarak bir türbin oluşturulur.

  • Flaş Jeotermal Enerji Santralleri

Derinlerden gelen sıcak ve basınçlı suyu daha soğuk hale getirmek için düşük basınçlı suya çekerek kullanılan enerji çeşididir.

  • İkili Jeotermal Enerji Santralleri

Sıcak su, sudan daha düşük bir kaynama noktasına erişir ve ikincil bir akışkandan geçirilir. Buradan geçirilen akışkanlarda buhar haline gelir ve kullanılır.

Jeotermal enerji kaynaklarının sağladığı birçok fayda hemen hemen tüm ülkelerin kullanmak istediği bir enerji kaynağıdır. Günden güne gelişme gösteren bu kaynaklar ileride ki dönemlerde ikili santraller olarak kullanılacağı söylentiler arasında yer alıyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.