Jeotermal Enerji Nedir?

Enerji alternatiflerinden birisi olan jeotermal enerji, yer enerjisi olarak tanımlanmaktadır. Yerin derinliklerinde birikmiş olan ısı enerjisi olarak tanımlanabilecek jeotermal enerji, sıcak su olarak yeryüzüne çıkarılarak kullanılabilmektedir. Üstelik bu enerji türünde çıkartılan sıcak su içerisinde mineral, çeşitli tuzlar ve gazlar bulunduğundan dolayı çok farklı alanlarda da kullanımı mümkün olabilmektedir. Türkiye jeotermal kaynaklar açısından zengin olduğu için Türkiye’nin farklı bölgelerinde jeotermal enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Jeotermal enerji nedir, nasıl kullanılır?

Jeotermal enerji sürdürülebilir bir enerji kaynağı olduğu için ülkeler adına kritik bir öneme sahiptir. Ucuz olduğu gibi çevre dostudur. Bu sayede ülkelerin enerji ihtiyacının karşılanmasında da uygun maliyetlerle çevreci bir çözüm jeotermal enerji ile bulunabilir.

Jeotermal enerji elde edilen alanlar genellikle jeotermal saha olarak tanımlanmaktadır. Bu bölgelerdeki özel tesisler sayesinde kolay bir şekilde enerji kullanımı mümkün olabilmektedir.

Jeotermal enerji türleri nelerdir?

Jeotermal enerji elde edilen sıcaklığa göre gruplandırılmaktadır. Düşük, orta ve yüksek sıcaklıklı olarak tanımlanan bu enerji türlerinde ise sıcaklık aralıkları şöyledir;

Düşük Sıcaklıklı Sahalar: 20°C-70°C

Orta Sıcaklıklı Sahalar: 70°C-150°C

Yüksek Sıcaklıklı Sahalar: >150°C

Jeotermal enerji hangi alanlarda kullanılır?

Sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda Jeotermal enerjinin kullanım alanları da son derece yaygındır. Kerestecilik, kâğıt, dokuma sanayi, dericilik, soğutma sistemleri, endüstri, kimyasal madde üretimi, Jeotermal kaynakların en çok kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır. Tüm bu kullanım alanlarına ek olarak orta sıcaklıktaki kaynaklar, elektrik üretimi için de uygundur. Bunun için ise özel olarak tesislerin kullanılarak sıcaklıkla elde edilecek hareketin elektriğe dönüştürülmesi yeterli olmaktadır. Bu bakımdan Türkiye’de ve dünyanın pek çok farklı bölgesinde olduğu gibi elektrik enerjisi üretimi, jeotermal kaynaklar için önceliklidir. Bunun dışında iklimlendirme konusunda da oldukça elverişlidir.

Jeotermal enerji ve kaplıcalar

Şehirlerdeki binaların ya da sera gibi özel alaların ısıtılması ya da soğutulması adına jeotermal kaynaklardan yardım alınabilmektedir. Üstelik ısıtma özelliğinin yanı sıra pişirme gibi ek alanlar için de yine ideal durumdadır.

Türkiye’de jeotermal kullanımında kaplıca amaçlı kullanım da son derece yaygındır. Farklı alanlarda kurulan özel tesisler sayesinde kişilerin kaplıcaları kullanması ve şifalı sular ile sağlık bulması mümkündür. İçeriğindeki mineral ve tuzlar sayesinde farklı etkileri olan ve vücut için faydalı olan sular, bu bakımdan farklı bir kullanım alanını da ortaya çıkarmış durumdadır. Kullanım alanı çok yayın olduğu gibi potansiyel olarak çok farklı alanlarda ortaya çıkarılabilme ihtimalinin olması, bu enerji için en büyük avantaj olarak görülmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.