Dünya güneş enerjisinden nasıl yararlanıyor?

Türkiye’de son yıllarda daha fazla önemsenmeye başlanan güneş enerjisi için dünya genelinde çok daha fazla bir etkinlik görülmektedir. Dünya güneş enerjisinden nasıl yararlanıyor ya da Dünya güneş enerjisi kullanım raporlarına bakıldığında Türkiye ile küresel ölçekteki farklar net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Dünya güneş enerjisinden nasıl yararlanıyor?

Dünya güneş enerjisinden nasıl yararlanıyor konusunda dünyadaki örneklere ve raporlara bakılması yeterli olacaktır. Ekonomik alanda güçlü ve yeşil bir çevre isteyen ülkeler tarafından daha çok tercih edilen güneş enerji sistemlerinde, ülkenin güneşli saat süresinin uzun olması, daha fazla verim alınmasını sağlamaktadır. Bu açıdan şartlar Türkiye için de son derece uygundur. Otomobiller, sokak aydınlatmaları, jeneratörler, sıcak su elde edilmesi gibi pek çok farklı alanda uygun olduğu gibi güneş enerji sistemleri farklı projelerde de kullanılabilir potansiyeldedir.

Güneş enerjisinde hangi ülkeler ön planda? 

Dünya genelindeki kullanımına bakıldığında ön plana çıkan ülke Almanya. Üstelik güneşli gün sayısı düşük olmasına rağmen bu konuda üst seviyede bir sistemi kuran Almanya, böylece ülkedeki enerji ihtiyacını da kolay bir şekilde karşılayabilmektedir. Almanya dışında güneş sistemleri ile dikkat çeken diğer ülkeler ise şöyle; Danimarka, İtalya, İspanya, Rusya ve Çin.

Güneş enerjisi ile ne kadar enerji elde ediliyor?

Almanya tarafından yayınlanan raporlarda 1600 saatlik güneşlenme sürecinde 40 bin megavatta varan bir enerji sağlanabiliyor. Bu enerjinin güneşten elde edilmesi çevreci bir çözüm sunduğu gibi mevcut enerji için farklı bir kaynağa gerek duyulmuyor. Böylece dışa bağımlılık ya da çevreci olmayan üretim alternatifleri de daha az kullanılabiliyor.

Dünya ülkelerinin güneş enerjisi için hedefleri neler? 

Sera gazlarının salınımını azaltmak için büyük bir önemi bulunan güneş enerjisinin tercih edilmesindeki en büyük etken çevreci bir çözüm sunmak. Maliyetleri ucuz olması ve uzun ömürlü olması sayesinde ekstra bir bakım ücreti gerektirmemesi, ekonomik anlamda da bu enerji türünü ön plana çıkarıyor. Ülkelerde elde edilen enerji, günlük kullanımdaki ihtiyacı karşılamasının yanı sıra fabrikalarda dahi kullanılıyor. Üstelik farklı teşvik ve desteklerle de hem ticari hem de bireysel olarak ülkelerde güneş enerjisinin kullanımı için devletler tarafından projeler sürdürülüyor.

Türkiye’de güneş enerjisinde durum ne?

Türkiye’de ise son yıllarda hızlanan çalışmalar ile enerji üretiminde alternatiflere yönelim başlamış durumdadır. Türkiye’deki güneş adına verimlilik göz önünde bulundurulduğunda farklı güneş tarlaları ile çok yüksek verimlilik sağlanabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.