Sudan Hidrojen Elde Etme ve Depolama

İçinde bulunduğumuz yüzyılın, gözde enerji kaynağı olan hidrojen insanlar için gerekli olan bir elementtir. Çağımız enerji çağı olduğu için hayatımızın her yerinde hidrojene ihtiyaç bulunmaktadır. Şimdiye kadar enerjiyi yakıtlardan ve geçmiş dönemlerde oluşan fosillerden karşılamaktaydık. Fakat zaman içinde oluşan çevresel faktörler, kirlilik ve bitme aşamasına yaklaşan fosiller, insanları farklı arayışlara yöneltmeye başladı.

Bu arayışlar arasında karşımıza çıkan ilk kaynak hidrojen olmaktadır. Bunun sebebi hidrojenin dünyada fazla bulunan bir element olmasıdır. İki hidrojen molekülü bir oksijen ile birleşerek suya dönüşür. Hava ile karışarak çevreye zararsız bir hale gelir ve oldukça hafif bir elementtir. Sadece bu özellikleri bile hidrojenin geleceğin gözde yakıtı olma yolunda ilerlemesini sağlar. Zaten şimdiye kadar kullanılan fosil yakıtlar da çevreye zararlı olmaktadır. Doğada saf bir şekilde bulunmayan hidrojen, bilim adamları tarafından farklı yollardan ayrıştırılarak sudan hidrojen elde etme ve depolama işlemini elverişli hale getirilmeye çalışılıyor. Bu konuda dünya üzerinde yaşayan tüm ülkelerin çalışma yapması ve bu enerjiyi depolaması gerekmektedir. Böylece gelecekte kullanılmak üzere enerji depolanmış olacaktır.

Sudan Hidrojen Elde Etmenin Avantajları

Hidrojen, petrol ve kömür gibi yakıtlara da bulunan bir elementtir.  Bu kadar yoğun olarak kullanılması amaçlanan sudan hidrojen elde etme ve depolama avantajları arasında şu özellikler yer alır.

  • Fosil yakıtlara karşı en kolay alternatiftir.
  • Yenilebilme ve depolanma özelliği vardır.
  • Çevreye zararlı kimyasallar oluşturmaz.
  • Hali hazırda kullanılan yakıtlar ile beraber etkileşim yapar.

Günümüzde atık sular kullanılarak hidrojen elde etmek, güneş ışığı sayesinde oldukça kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Araştırmacılar bir alüminyum alaşımına su dökerek kısa süreli olarak hidrojen oluştuğunu görmüşlerdir.

Sudan Hidrojen Elde Etme ve Depolama İşlemi Nasıl Yapılır?

Laboratuvar ortamında yapılan bu işlemin gerçekte ne kadar başarılı olacağı da ayrı bir konudur. Suyun içerisinde bulunan hidrojen ve oksijen güneş ışınları yardımıyla ayrıştırılarak iki farklı depolama alanında biriktirilir. Bu yol sayesinde enerji üretmeyi planlayan uzmanlar amaçları doğrultusunda çeşitli deneyler yaparlar. Güneş enerjisini kullanarak hidrojen üretmenin en iyi yolu fotovoltaik güneş gözeleri ile suyun elektrolizi yöntemidir.  Bu sistem sayesinde iki ayrı şekilde yapılan işlem tek bir çatı altında birleştirilir. Foto katalitik hücreler üzerine güneş ışınları gelecek şekilde suyun içerisinde bırakılır ve böylece devam eden şekilde sudan hidrojen elde etme ve depolama sağlanır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.