Telefonun Pili Neden Hızla Bitiyor?

Teknoloji çağında telefon kullanmayan kimse kalmadı. Telefon kullanımı özellikle de akıllı telefon kullanımı her geçen gün yoğun bir artış göstermeye devam ediyor. Ancak ilk zamanlar sıfır olarak alınan bir telefonun kısa bir süre sonra batarya sorunu meydana gelebiliyor. Peki telefonun pili neden hızla bitiyor? Herkesin en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Özellikle de birçok ünlü markanın akıllı telefonlarında dahi kısa sürede pil bitme durumu meydana gelebiliyor.

Bunun önüne geçmek elbette kullanıcısının elindedir. Aynı zamanda sebeplerinin çoğu da çeşitli faktörlere bağlıdır. Ekran parlaklığı gereğinden fazla açık bırakıldığında, sürekli olarak wifi ya da mobil internet açık bırakıldığında, bluetooth gibi bağlantıların arka planda çalışmasına izin verildiğinde ve özellikle de bataryada dolum anında telefonla oynandığında pil normalden daha hızlı tükenir.

Arka planda kullanılmadığı halde çalışmaya devam eden GPS uygulamaları, oyun uygulamaları ve özellikle de hava durumu ya da 3G kullanımı gibi durumlar da pilin daha hızlı tükenmesine neden olan faktörlerdir.

Telefonun Pilini Uzun Süre Nasıl Kullanırım?

Yeni almasına rağmen batarya sorunu yaşayanlar ve telefonun pili neden hızla bitiyor diye düşünenler için mutlaka uyulması gereken pil kuralları mevcuttur. Telefonunuzun pilini daha uzun süre korumak için ve özellikle de telefonun kullanım garantisini ve ömrünü uzatmak için telefonu sürekli açık bırakmamalısınız. Bu şekilde ipuçlarına dikkat ettiğiniz sürece, hem telefonun sağlığını hem de batarya sağlığını çok daha uzun ömürlü olarak kullanma imkânına sahip olabilirsiniz.

Pil Süresini Uzatmanın Yolları

 

Telefonun pili neden hızla bitiyor diye yanıt aramak yerine mutlaka pil gücünden tasarruf edeceğiniz ipuçlarını takip etmeniz gerekiyor. Öncelikle Facebook, İnstagram, Twitter ve whatsapp gibi uygulamaların kullanılmadığı zamanlarda arka planda çalışmasına izin vermemelisiniz. Ekran parlaklığını gün ışığına göre ayarlamalısınız. Mutlaka güç tasarrufu modunu açık hale getirmelisiniz.

Wifi ve mobil interneti kullanmadığınız zamanlarda kapatmalısınız. GPS ve arka plan uygulamalarının kapalı olduğundan emin olmalısınız. En büyük pil düşmanlarından biri de 3G’dir. 3G ile işiniz olmadığı zamanlarda mutlaka kapatmalısınız. Aynı zamanda pil gücünü etkilemediği düşünülen titreşim kullanımı da pili hızlı bir şekilde tüketir. Bu nedenle telefonu titreşimsiz şekilde kullanmanız her zaman daha tasarruflu pil gücüne olanak sağlar.

Pil Süresinin Kullanım Ömrü

Pil süresinin kullanım ömrünü uzatmak için mobil internet yerine wifi kullanımı çok daha uygundur. Aynı zamanda kullanılmayan sosyal medya platformlarına da giriş yapılmadığı sürece arka planda kapalı tutulmalıdır. Bluetooth kullanımı yoğun kullanımda pil ömrünü kısaltır. Bluetooth ile dosya gönderimi de pilden oldukça hızlı tüketim sağlar. Flaş ışığını gündüz vakitlerinde kullanmamanız gerekiyor. Aynı zamanda otomatik şekilde ekranınızın kapanma süresini ve tuş kilidi süresini de en aza indirerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.