Tırnak Yeme Alışkanlığını Yok Etmek

İstemsizce başlayan ve genellikle çocukluk döneminde başlayan tırnak yeme alışkanlığı, zararları oldukça ciddi boyutlarda olan bir alışkanlıktır. Hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan mutlaka kurtulması gereken bir alışkanlık olan tırnak yeme, genellikle stres altında olan kişilerin yaşadığı kaygı nedeniyle başlar. Birçok insanın sahip olduğu bu alışkanlık ne yazık ki uzun yıllar boyunca devam edebiliyor. Tırnak yeme alışkanlığını yok etmek için birçok yöntem mevcuttur.

Ancak öncelikle bu alışkanlığı kazandıran sebep ve faktörlerin tespit edilmesi ve temelden başlayarak bu sebep ve faktörlerin uzaklaştırılması gerekir. Bu alışkanlığa sahip olan kişiler genellikle çocuklardır ve çocukluk döneminde tırnak yemeye başlayan kişiler yetişkin oldukları halde bu alışkanlığı bırakmakta zorlanırlar. Ancak bırakmaya karar verdiğiniz zaman size yardımcı olacak birçok yöntem mevcuttur. Tüm yöntemleri deneyerek bu alışkanlığı sağlıklı ve doğal bir biçimde yok edebilirsiniz.

Tırnak Neden Yenir?

Endişeli, kaygılı, sinirli ve stresli dönemlerde başlayan tırnak yeme alışkanlığı, uzun yıllar boyunca devam edebilen kötü bir alışkanlıktır. Genellikle çocukluk döneminde başlayan tırnak yeme alışkanlığı duygusal ve ruhsal bozukluklardan ötürü meydana gelir. İçsel faktörler ve dışsal faktörler bu alışkanlığı ciddi boyutlarda tetikler. Onikofaji hastalığı olarak da adlandırılan tırnak yeme alışkanlığı kronik ve patolojik bir rahatsızlık durumudur.

Genellikle stres altında olunduğunda ve gergin hissedilen durumlarda daha fazla yemeye meyilli olunur. Tırnak yeme alışkanlığını yok etmek için öncelikle bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Ancak sebeplerin ve etkileyici faktörlerin ortadan kaldırılması uzun vadeli çalışmalardır ve kişiye gerçek anlamda zaman kaybı yaşatır. Bundan kurtulmanın daha kısa vadeli ve etkili yolları da mevcuttur.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma Yolları

Tırnak yeme alışkanlığını yok etmek için öncelikle en basit yöntemlerden biri olan acı oje yöntemini deneyebilirsiniz. Şeffaf renkte ya da çok hafif renkte olan bu ojeleri gün aşırı tırnaklara uygulayabilirsiniz. Tadı gerçek anlamda yakıcı bir acılığa sahiptir. Tırnaklarınız üzerinde tam etkisini gösterebilmesi adına birden fazla kat sürebilirsiniz.

Hem besleyici özelliğe sahiptir hem de zamanla elinizi ağzınıza götürdüğünüz zaman o acı ve yanı tadı alacağınızı bildiğiniz için tırnak yeme alışkanlığından sizi uzaklaştırmaya başlar. Üstelik tırnaklarınızın daha kısa sürede uzamasına, kendine gelmesine ve özellikle de daha güzel, temiz ve bakımlı görünmesine de olanak sağlar. İkinci yöntem ise düzenli olarak manikür yaptırmaktır.

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak yeme alışkanlığının diş bozukluklarına, diş apselerine, çene bozukluklarına, kronik olgulara ve maloklüzyon denilen hastalığa yol açar. Aynı zamanda mide enfeksiyonlarına, kökten tırnak kopmalarına, kişinin özgüveninde azalmalara neden olur. Hem aile yaşantısı hem de sosyal yaşantı hasar alır ve kişinin toplum içindeki kaygı, suçluluk ve utanç duygusu artmaya başlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.