Tükenmeyen Enerji Kaynakları

Hayatımızın devamlılığı için gereken birçok ihtiyacımız bulunmaktadır. İnsanoğlu bu hayatta bu devamlılık adına sürekli bir hareketlilik içerisindedir. Gün boyunca bir meşgale bir hengâme içerisinde bulunan insan hayatının devamlılığı için durmadan çalışmak zorundadır. Özellikle son yüz yılların en gelişmiş en teknolojik dönemlerinde olan biz insanlar yeni çıkan buluşlar, yeni icatlar ile dünyadaki kaynakları hızla tüketmekteyiz. Dünya üzerindeki en hızlı kullanılan kaynaklardan bir tanesi de enerji kaynaklarıdır. En basitinden evlerimizdeki elektrik için her gün dünyada milyarlarca volt enerji kullanılmaktadır. Bunlar çok ciddi rakamlardır. Bu enerji ihtiyacı tabi ki de kendisiyle birlikte bir enerji ihtiyacı doğurmaktadır. Bu bağlamda yapılan enerji kaynakları ikiye ayrılmaktadır bunlar, yenilenebilir (tükenmeyen) ve yenilenemez (tükenebilen)  enerji kaynaklarıdır.

 

Tükenmeyen Enerji Kaynakları Nelerdir?

Tükenmeyen enerji kaynakları, kullanımı sınırsız olan kullandıkça azalmayan enerji kaynakları demektir. Bu tarz enerji kaynakları; güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, dalga enerjisi gibi enerji çeşitleridir. Bu tükenmeyen enerji kaynakları insanlar için çok büyük bir önem taşımaktadır bunun en büyük sebebi ise diğer kaynakların zaman içinde tükenip yok olması mümkünken bu kaynakların insanlık için her zaman fayda sağlamasıdır. Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi günümüzde ne sıklıkla kullanılan enerji türlerindendir. Bu enerji türleri bölgelere ve iklimlere göre kullanım miktarını artırmakta veya azaltmaktadır. Yılın çok büyük bir kısmını güneşli geçiren bölgelerde güneş enerjisi büyük bir miktarda kullanılırken daha rüzgârlı daha soğuk kesimlerde rüzgar enerjisi kullanılmaktadır.

 

Tükenmeyen Enerji Kaynakları Nasıl Kullanılır?

Tükenemez enerji kaynaklarının en çok kullanılanı olan güneş enerjisi, ona özel yapılan güneş panelleri sayesinde kullanılmaktadır. Güneş panelleri bulunduğu yerde kendisine vuran güneş ışınlarını içine doğru çekerek panel içerisinde bir enerji toplamaktadır ve böylece kullanılmaktadır. Rüzgâr enerjisi ise yapılan büyük rüzgârgülleri sayesinde enerji toplamaktadır. Çok büyük bir şekilde yapılan rüzgârgülleri kendi etrafında dönerken ona çarpan rüzgârı enerji haline getirerek kullandırmaktadır. Ülkemizde az kullanılan bu enerji türü dünyada çoğu yerde kullanılmaktadır. Jeotermal enerji doğal kesimlerde kendiliğinden oluşan enerji kaynaklarıdır. Yerin altından çıkan sıcak suyun bir yere temas etmesiyle çıkan enerji gibi. Dalga enerjisi ise denizden gelen dalgaların sert ve hızlı bir biçimde kıyıdaki yapıya çarparak oluşturduğu enerji çeşididir. Bu enerji çeşidi de deniz bulunan yerlerde yapılan enerji türlerinin en önemlisidir. Günümüzdeki barajların sistemi de bu şekilde çalışmaktadır. Bu sayede elektrik üretimi yapılmaktadır.

 

Tükenebilen Enerji Kaynakları

Tükenebilen enerji kaynaklarından da bahsedecek olursak bunların en başında petrol, doğal gaz, kömür gibi kaynaklar aklımıza gelecektir. Özellikle şuanda dünya da en çok pazarlaması yapılan ve en çok kullanılan petrol hızlı bir şekilde tükenmektedir bu da tükenmeyen enerji kaynaklarının ileride ne kadar değerli olacağını göstermektedir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.