Türkiye’deki Rüzgar Santralleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi olan rüzgar santralleri rüzgarın oluşturduğu enerji sayesinde elektrik üretimi sarılıyor. Ülkemizde uzun zamandır var olan elektrik santralleri genellikle Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Pek çok alan açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Doğa açısından hiçbir zararı bulunmadığı için en önemli santrallerimizden bir tanesidir.

Hidroelektrik santrali su kaynaklarını ve su etrafında bulunan canlılara çok zarar verdiği için rüzgar santralleri daha ön planda tutuluyor. Bunun yanı sıra termik ve nükleer santrallerde çevreye büyük olumsuzluklar yaşatıyor. Bu sebeple çevre dostu olan rüzgar santralleri tercih ediliyor. Rüzgar santralleri genellikle yüksek ve rüzgar alan alanlara kuruluyor.

Bu sayede enerji elde etmek çok daha kolay oluyor. Kent merkezlerine kuruluma uygun olmadığı için genellikle kent dışına  ve dağlara yapılıyor. İki tarafının da dağlar ile kaplı olmayıp düz bir arazi olmasına dikkat etmek gerekiyor. Rüzgar santralinden elde edilen enerji her alanda kullanıma uygun olmadığı için belli başlı alanlarda kullanımı söz konusu oluyor.

Rüzgar Santrali Nedir?

Ülkemizde çok sayıda olan rüzgar santrali kinetik bir enerjiyi mekanik enerjiye çevirmeyi hedefleyen sistemlerden bir tanesidir. Pervane, elektrik elemanları, hız dönüştürücü ve jeneratör gibi parçalardan oluşur. Pervane sayesinde rüzgarın hızı enerji üretimine yardımcı oluyor. Rüzgar enerjisinin santrali sayesinde motor sistemini enerji yüklenir. Taşınabilir bir enerji kaynağı olmamasından kaynaklı olarak genellikle enerjiyi o alan etrafına dağıtır.

Rüzgar santrallerinin depolama özelliği bulunuyor. Bu sayede ihtiyaç durumlarında dağıtım söz konusu oluyor. Genellikle civar yerlere dağıtımı yaptıktan sonra depolama işlemi gerçekleşiyor. Enerji elde eden kısmı jeneratör kısmı olmaktadır. Ülkemizde rüzgar enerjisinin pek çok örneği bulunuyor. Özellikle elektrik üretiminde en çok tercih edilen enerji sistemlerinden bir tanesi rüzgar enerji sistemi oluyor. Doğru alanlarda kullanılmasına dikkat etmek gerekiyor.

Rüzgar santrallerinden elde edilen enerji her alanda kullanıma uygun olmadığı için bir sınırlandırma yapmak daha uygun bir çalışma sistemi oluşturacaktır. Rüzgar santrallerinin en kötü durumlarından bir tanesi de göç eden kuşlara zarar vermesi konusunda oluyor. Kuşlar pervanelere takılarak ölüyorlar.

Türkiye’de Bulunduğu Yerler?

  1. yüzyıldan itibaren Avrupa genelinde rüzgar santralleri yapılmaya başladı. Fakat 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Ülkemizde bu durum biraz daha geç başladı. 2005 yılında kullanıma başlayan Türkiye günümüzde pek çok rüzgar santraline sahiptir. Her geçen yıl da sayısını daha da arttırmayı hedefliyor. Ülkemizde 171 adet rüzgar santrali bulunuyor.

Bu santraller genellikle belediye ya da tarım sanayi tarafından işletiliyor. Rüzgar santralleri genellikle Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Özellikle Balıkesir ve İzmir çevresinde çok sayıda rüzgar santrali bulunuyor. Aynı zamanda Urla ve Karaburun bölgesinde de çok sayıda rüzgar enerjisi santralleri bulunuyor. Bu alanlarda yüksek oranda rüzgar bulunduğu için rüzgar enerjisi elde etmek daha kolay oluyor. Muğla’da da aynı şekilde pek çok santral bulunuyor.

Ege Bölgesi’nden sonra rüzgar santrali bulunduran bir diğer bölge ise Marmara Bölgesi oluyor. İstanbul çevresinde ormanlık alanlar da bulunuyor. Aynı zamanda Bursa’da da rüzgar santrallerine rastlamak mümkün oluyor. Rüzgar santrallerinin sayısı gelecek yıllarda büyük bir artış gösterecek gibi görünüyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.