Dalga Enerjisinden Yararlanma Yolları?

Dünyanın 3/4’ü gibi büyük bir kısmının su ile kaplı olması, suyun çok farklı alanlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Bu farklı alanlardan bir tanesi de dalga enerjisidir. Küçük boyutlu denizlerde dahi dalga çok güçlü seviyeleri ulaşabildiğinden dolayı dalga enerjisi bu bakımdan yenilebilir enerji kaynakları arasında son dönemlerin en cazip yöntemlerinden birisi olarak görülmektedir. 

Dalga Enerjisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Güneş ve ısı sonucunda ortaya çıkan rüzgarlar, denizlerde ve okyanuslarda dalga oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de çok rüzgar alan bölümlerde denizler çok daha fazla dalgalı hale gelmektedir. Başlangıç aşamasında küçük bir şekilde sürtünme ile meydana gelen küçük dalgalar, kıyıya ulaşana kadar çok daha büyük formlara ulaşır ve böylece dalga enerji elde edilmesi için de yeterli büyüklüğe ulaşabilmektedir. 

Dalga Enerjisi Ne Zaman Keşfedildi, Yararlanma Yolları Nelerdir?

Dalga enerjisinden yararlanma yolları konusunda ise çok farklı teknikler bulunmaktadır. Özellikle enerji kaynaklarının dönemsel olarak sıkıntı içerisine girdiği zamanlarda, alternatif enerji kaynakları çok daha fazla ön plana çıkarken 1970 yılında yaşanan petrol krizi döneminde de yine dalga enerjisi, üzerinde konuşulan konulardan birisi olmuştur.

1970’li yılların ardından bu alanda çalışmalar giderek daha da geliştirilirken, farklı metotlar denenmiştir. Bu yöntemler arasında ise dalgaya dik yada paralel şeklinde yerleştirilen sistemler bulunmaktadır. Bu sistemler aynı zamanda bir sabitleştirici bölüme de sahiptir. Bu sabitleştirme bölümü ile sistemin hareket etmemesi ve doğru bir şekilde çalışabilmesi adına yere çakılır. Daha sonrasında ise hareket türbini içerisine suların dolması adına özel kanallar oluşturulur.

Dalga Enerjisinden Yararlanma Yolları

Dalga enerjisinden yararlanma yolları bu bakımdan farklı metotlar ile çok daha geliştirilmektedir. Dalgadan enerji elde edilmesine bu kadar çok önem verilmeye başlamasının en önemli gerekçesi ise yenilenebilir ve tükenmez olmasıdır. Denizler ve temel olarak suyun dünya üzerinde olmaya devam ettiği her süre içerisinde hep dalgalardan ve ısı farklılıkları gibi farklı deniz olaylarından enerji elde edilebilmektedir. Üstelik dalga alanının çok fazla olmaması dahi bu tip sistemlerde sorun teşkil etmez. Belirli aralıklar ile kıyıdan denizin ortasına kadar yerleştirilebilir durumda olan sistemler böylece küçük alanlarda dahi yüksek oranlarda enerji elde edilmesini sağlamaktadır. 

Türkiye’de Dalga Enerjisi

Şu anda Türkiye’nin gündeminde yer almayan ve herhangi bir çalışma yapılmayan dalga enerjisinde Norveç gibi farklı Avrupa ülkelerinde önemli çalışmalar bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler dahilinde dalga enerjisinin geleceğine yönelik çok daha önemli gelişmeleri yaşanması beklenmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.