Dünyadaki Hidroelektrik Santralleri

Elektrik üretimi için en çok tercih edilen doğal enerji kaynaklarından biri olan hidroelektrik santralleri yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. Hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda hidroelektrik enerji santralleri bulunuyor. Çevreyi korumasının yanı sıra ciddi oranda elektrik üretme senden kaynaklı olarak da çok büyük bir avantaj sunuyor. Yenilenebilir olmasından dolayı uzun süreli kullanım için son derece ideal olmaktadır.

Fosil yakıtlara göre çevreye çok daha az zarar vermesinden kaynaklı olarak çevre faaliyetleri yürüten ülkeler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Doğal akarsulardan hidroelektrik enerji elde etmek mümkün olduğu gibi bunun için özel barajlarda üretiliyor.

Ülkemizde hidroelektrik enerjisi sağlayan en büyük baraj Atatürk Barajı’dır. Dünya genelinde pek çok hidroelektrik enerji santrali bulunuyor. Atatürk Barajı ile dünyanın en büyük 6. barajını elde etmiş oluyoruz. Özellikle son yıllarda doğayı en iyi şekilde koruyabilmek adına hidroelektrik enerji santrallerinde olan ilgi artış göstermiştir.

Üç Boğaz Hidroelektrik Santrali

Üç Boğaz Barajı dünyanın en büyük barajıdır. Üzerinde kurulan hidroelektrik enerji santrali ile birlikte ciddi oranda bir elektrik üretimi söz konusu oluyor. Çin’de bulunan bu baraj dünyada en çok elektrik üretimi yapan baraj olarak biliniyor. Çok büyük olmasından kaynaklı olarak enerji elde etmek de aynı oranda büyük oluyor.

Dünyanın rotasyonunu yavaş yavaşlatmasından kaynaklı olarak da ön plana çıkıyor. Son derece büyük olan bu baraj yüksek debiler ile su akıtarak ciddi oranda bir elektrik enerji üretiyor. Çin son derece büyük bir ülke olduğu için ve çok sayıda insan yaşadığı için elektrik üretimi son derece zorlu bir durumdur.

Bu sebeple hidroelektrik enerji santralleri kullanılarak daha kolay bir şekilde elektrik üretmek mümkün oluyor. Doğal kaynaklar ile elde edildiği için doğaya ve insanlara hiçbir zarar vermiyor.

İtaipu Hidroelektrik Santrali

Bu baraj Brezilya sınırlarında yer alıyor. Üzerine son derece büyük bir hidroelektrik santrali kurulmuştur. Dünyanın en büyük ikinci hidroelektrik santrali olarak biliniyor. Çok ciddi bir elektrik üretimi söz konusu oluyor. Dünya çapında bilinen bir elektrik üretimi söz konusudur. 1984 yılında ürettiği elektrik ile birlikte dünya rekoru kırmayı başarmıştır.

Mevcut olan dünya rekoru ise 2016 yılında kırıldı. Çok ciddi oranda elektrik üretme senden kaynaklı olarak sürekli rekorlar kırıyor. Brezilya’nın elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Bu sebeple son derece önemli hidroelektrik santralleri arasında yer alıyor. Yapımı çok eski yıllara dayanıyor. Fakat Sanayi Devrimi’nden sonra yenilenebilir enerji kaynaklarını olan talep arttığı için daha büyük bir artış göstermiştir.

Xiluodu Hidrolektrik Santrali

Bu hidroelektrik santrali de Çin sınırları içerisinde yer alıyor. Dünyanın en büyük 3. hidroelektrik santralidir. Çin sınırları içerisinde hem 1. en büyük hidroelektrik santrali hem de 3. büyük hidroelektrik santrali bulunuyor.

Çin hidroelektrik santrali bakımından kendisini son derece geliştirmiş ülkelerden bir tanesi olmuştur. Son derece büyük bir tesise sahiptir. Ciddi oranda elektrik üretimi söz konusu oluyor. Çin hidroelektrik santrali sayesinde büyük bir enerji elde ediyor ve bu enerjiyi elektriğe çeviriyor. Bu santraller ile birlikte Çin’in elektrik ihtiyacının yüksek bir miktarı karşılanmış oluyor.

Önceki İçerikBiyokütle Enerji Santrali
Sonraki İçerikEGM Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.