EGM Nedir?

1845 yılında kurulan EGM, Emniyet Genel Müdürlüğü olmaktadır. 10 Nisan 1845 yılında rütbeli polis memurları ile başlayıp daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne kadar uzamış bir durumdur. Sahil ve denizlerde güvenliği sağlamak amacıyla sahil güvenlik kurulmuştur. Aynı şekilde kırsal bölgelerde güvenliği sağlamak amacıyla jandarmalar yer alıyor. Kentlerde ise güvenlikten sorumlu olan devlet teşkilatları bulunuyor.

Bu kurum Merkez Teşkilatı ve Taşra Teşkilatı olmak üzere iki şekilde oluşmuştur. Taşra Teşkilatı 81 ilde faaliyet gösterir. Merkez Teşkilatı ise daire başkanlığı olarak ön plana çıkıyor. Merkez teşkilatında yer alan kişilerin bazıları direkt olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olmaktadır. Taşra teşkilatı ve Merkez teşkilatının çalışma prensipleri aynı olmamaktadır. Birbirinden farklı görevlere sahip olmaktadır. Fakat her ikisinin ortak görevi güvenliği sağlamak oluyor.

EGM Görevleri 

Emniyet Genel Müdürlüğünün pek görevi bulunuyor. Asayişi ve genel güvenliği sağlamak en temel görevleri arasında yer alıyor. Güvenliği sağlamak için uygulayacağı işlemler mevzuata uygun şekilde seçilmelidir. Halkı güvenlik konusunda bilgilendirme ve asayiş ile ilgili toplumsal bilgileri yayma konusunda görev üstlenmiştir. Çocukların suç işlemesini ve suça teşvik edilmesine engel olmak için çalışmalar yürütürler.

Önleyici tedbirler alarak bazı sıkıntıların önüne geçmeyi hedefliyorlar. Güvenlik ile ilgili oluşturulan suçlar hakkında istatistikleri değerlendirme görevine sahiptir. Bu istatistikler ile birlikte suçların önlenmesi ile ilgili çalışmalar yürütürler. Taşra teşkilatının çalışmasına yön verme amacıyla daha çalışmaları söz konusu oluyor. Aynı zamanda Türk toplumunun polislere güven sağlaması açısından da çalışma yürütürler.

EGM Faydaları

Emniyet Genel Müdürlüğünün en büyük faydası ülke içerisinde asayiş ve güvenliği sağlaması oluyor. Oluşabilecek her türlü kaos ortamının önüne geçerek daha yaşanılası ve daha güvenilir bir ortam oluşturmayı hedefliyor. İnsanların aklında oluşan soru işaretlerini gidererek polislere güven kazanmasına yardımcı oluyor.

Çocuk ya da yetişkinlerin herhangi bir suça karışmasını önlemek için çeşitli çalışmalar yürütmesinden kaynaklı olarak suç oranını azaltmayı hedefliyor. Böylece çocuk yaşta hapse girme durumları en aza indiriliyor. Her daim ülkenin korunmasına ve asayişin tam anlamıyla sağlanmasına yardımcı oluyorlar. Oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşı önlem alma gibi bir durum söz konusu olduğu için insanlar kendini güvende hissediyor.

EGM Mevzuatları 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirli bir çalışma mevzuatı bulunuyor. Yapacakları her türlü çaydan dolayı ya bu çalışma mevzuatlarında sorumlu olacaklardır. Hangi durumda nasıl bir yönetim gerektiği konusunda mevzuatta yeterli bilgi bulunuyor. Bu bilgi dâhilinde hareket etmek gerekiyor. Hangi durumda nasıl bir tepki verileceği konusunda iyi bir çalışma gerçekleştirmek gerekiyor. Mevzuat sürekli olarak değişim gösteren şeylerden biridir.

Bu sebeple düzenli olarak takip etmek gerekiyor. Asayiş suçları ile ilgili mevzuata uygun olacak şekilde çözüm bulmak gerekiyor. Ya da çocukları suçtan uzaklaştırmak için yapılması gerekenler ile ilgili mevzuattan çözüm önerileri bulmak mümkündür. Her konuda ayrı bir mevzuata rastlamak mümkün oluyor.

Böylece sorumluluk tamamen mevzuat üzerinden gerçekleştiriliyor. Bireysel olarak kararlar vermek ve bunu bireysel olarak uygulamak doğru değildir. Mevzuat doğrultusunda karar verip mevzuat doğrultusunda uygulama gerektirir. Emniyet Genel Müdürlüğünün en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri mevzuata uygunluk konusu oluyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.