En Fazla Elektrik Üreten Baraj

Ülkemizde ve dünyada elektrik üretimini sağlamak için barajlar temin ediliyor. Akarsu kaynaklarından elde edilen enerjiye hidroelektrik enerji adı veriliyor. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra hidroelektrik enerjisinde ciddi bir artış yaşandı. Yenilenebilir enerji kaynağı olduğu için son derece avantajlı enerji kaynaklarından bir tanesidir. Hidroelektrik enerji kaynakları sayesinde çevre kirliliği ortaya çıkmadığı için de İnsanlar için büyük bir avantaj sağlıyor.

Çevreyi daha iyi koruyabilmek ve insanların sağlığını en iyi şekilde koruyabilmek adına daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim başladı. Bu sebeple çok sayıda baraj yapılarak bu şekilde enerji elde etmeye çalışılıyor. Ülkemizde en büyük baraj Atatürk Barajı olup dünyada ise 6. en büyük baraj olarak ortaya çıkmıştır.

Hidroelektrik enerji üretiminin büyük bir çoğunluğu Atatürk Barajı’ndan elde ediliyor. Bu sebeple Atatürk Barajı ülkemizde çok büyük bir yere sahiptir. Türkiye ekonomisine de çok büyük bir katkı sağladığı söylenebilir. Ülkemizde yapılan barajların sayısı giderek artış gösteriyor. Bunun temel sebebi ise hiç o elektrik enerjisine olan ilginin artık göstermesinden kaynaklıdır.

Atatürk Barajı Elektrik Üretimi 

Atatürk Barajı üzerinde yüksek oranda elektrik üretimi söz konusu oluyor. Potansiyeli son derece yüksek olan barajlardan biridir. İlk kurulduğu yıllarda ülkenin elektrik ihtiyacının çok küçük bir kısmını karşılarken zaman ilerledikçe daha büyük bir hale geldi. Elektrik üretiminde hiçbir zaman düşüş yaşatmayıp her zaman yüksek sonuçlar elde etmeyi sağladı.

Elektrik kullanımının artması ile birlikte daha çok baraj yapılmaya başlandı. Potansiyelini her geçen yıl daha da arttırarak daha fazla elektrik üretmeye başladı. Suyun yüksek bir yerden yüksek bir debi ile akması elektrik üretimine olumlu yönde etki yapıyor. 1998 yılında elde ettiği elektrik üretimi ile Türkiye’nin en yüksek elektrik üretimini elde etmiş olduk. Bu rekor hala kırılabilmiş değildir.

Atatürk Barajı Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye’nin en büyük barajı dünyanın ise 6. büyük barajı olarak bilinen Atatürk Barajı 1992 yılında kullanıma açılan barajlardan bir tanesidir. Atatürk Barajı’nın yapımında 9 bine yakın işçi çalışmıştır. Yapımında her zaman Türk işçiler ve Türk mühendisler yer almıştır. Barajın yapımının 1994 yılında tamamlanacağı söylenirken çok daha hızlı bir çalışma göstererek 1992 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Adıyaman ile Şanlıurfa arasında bulunuyor. Aynı zamanda Fırat havzası üzerinde yer alıyor. Elektrik üretiminde ciddi bir avantaj sağlıyor. Özverili bir çalışma gösterilerek elde edilmiş önemli barajlardan bir tanesidir. Yenilenebilir enerji kaynağı ile elde edilen elektrik üretiminin çevre sağlığına büyük faydasının olduğunu söylenebilir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Hidroelektrik enerji yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alıyor. Çevreci davranışların artış göstermesi ile birlikte yenilenmeyen enerji kaynaklarına olan talep azalmıştır. Bunun yerine hidroelektrik enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları artış göstermiştir. Doğadan kaynak alınarak gerçekleştirilen yenilenebilir enerji kaynakları hem insan hem de hayvan sağlığı açısından son derece önemlidir.

Doğanın sunmuş olduğu imkânlar ile enerji elde etmenin yanı sıra doğaya karşı da son derece saygılı olmayı ön planda tutuyor. Çok daha uzun süreli bir kullanım imkânı sağlayan yenilenebilir enerji kaynakları fosil yakıtlar gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarına göre çevreyi daha iyi bir şekilde korumaya yardımcı oluyor. Bu sebeple enerji üretimi daha çok yenilenebilir enerji kaynakları ile elde ediliyor. Bunlar arasında en çok tercih edileni ise hidroelektrik enerji kaynağı oluyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.