Güneş kollektörü nasıl çalışır?

Güneş enerji sistemlerinde kullanılan güneş kollektörü, sistemin temel noktasıdır. Güneş kollektörü nasıl çalışır ve nasıl enerji elde edilir konusunda sistemin işleyişine bakılması yeterli olacaktır.

Güneş kollektörü olarak adlandırılan aygıtlar, güneş enerjisini toplar ve sonrasında bu enerjiyi ısı olarak aktarır. Bu ısı sayesinde ise güneş enerjisi ile ısıtma ya da sıcak su elde edilmesi sırasında yararlanılmaktadır. Yıpranmayan yapısı ile uzun ömürlü olan güneş kollektörü, basit bir çalışma sistemine sahiptir.

Güneş kollektörü nasıl çalışır, türleri nelerdir?

Güneş kollektörünün yerleştirilmesinde bölgenin güneşi nasıl aldığına bakılmaktadır. Güneşi en uzun süre alacak şekilde yerleştirilecek panellerde yer alan güneş kolektörleri, böylece uzun güneşli saatler boyunca çalışabilmektedir. Üstelik 100 dereceye kadar ısıya dayanabilen ve bu kadar ısı üretimi destekleyen kollektörler, böylece işlevseldir. 4 farklı tipte geliştirilmiştir. Bu tipler ise şöyledir; tabii dolaşımlı, pompalı, açık ve kapalı sistemlerdir.

Tabii dolaşımlı sistemler nasıl çalışır?

Tabi dolaşımlı sistemlerde ısı transfer akışkanı için herhangi bir sınırlama bulunmaz. Kanallar içerisinde serbest bir şekilde dolaşan kollektörler, işlevini yerine getirmektedir.

Pompalı sistemler nasıl çalışır?

Isı transfer akışı, pompalı sistemlerde pompa ile dolaştırılır. Daha büyük sistemlerde önemlidir. Deponun nerede olduğunun herhangi bir önemi olmadığı gibi pompa sistemi sayesinde istenildiği şekilde yönlendirme yapılabilmektedir.

Açık sistemler nasıl çalışır?

Kollektörde dolaşan su ile kişilerin kullandığı su aynıdır. Bunda ayrı bir ısıtıcı sistem olmadığı gibi kullanılacak su direk ısıtılarak iletilir. En ucuz sistemlerden birisidir. Maliyet ucuz olsa da donma ya da kireç gibi etkenler nedeniyle bozulma ihtimali vardır.

Kapalı sistemler nasıl çalışır?

Kapalı sistemlerde, açık sistemlere göre kullanım suyu aynı değildir. Kollektörde ısınan su, kullanım suyunu ısıtır. Açık sistemlere göre bu yönüyle ayrılır. Maliyeti ise daha fazladır. Fakat daha uzun ömürlü bir kullanım sunar.

Kullanım tipi nasıl olursa olsun güneş kollektörleri için temel prensip, güneşten alınan ışığı kullanarak ısıya dönüştürmektir. Kollektörlerin içerisinde yer alan sıvılar basit bir su olmadığı gibi özel olarak üretilmiştir. Böylece donma ya da kireçlenme gibi sorunların yaşanması da önlenmektedir. Isıyı taşıma özelliği olan bu sıvı, böylece ısıyı kısa süre içerisinde kaybetmeyeceği gibi gerekli olan ısıya ulaşılmasını destekler. Böylece ısınma gibi benzer pek çok farklı alanda bu sistemlerden yararlanmak mümkündür. Türkiye’de şu anda istenen seviyede olmayan güneş enerji sistemleri, çevreci bir çözüm bulmanın yanı sıra enerjideki dışa bağımlılığın azalmasında da etkin bir rol oynayacağı net olarak görülebilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.