Jeotermal Enerji Nedir Nerelerde Kullanılır?

Jeotermal enerji nedir nerelerde kullanılır gibi farklı sorular özellikle jeotermal kaynaklar ile yeni tanışan kişiler için öncelikle sıradadır. Öyle ki pek çok kişi için yabancı bir terim olarak kabul edilebilecek jeotermal enerji, yeryüzünün derinliklerindeki sıcaklıklardan etkilenerek suyun ya da gazın yeryüzüne ulaşmasıdır.

Jeotermal Kaynakların Özellikleri

Jeotermal kaynaklar kendiliğinden oluşabileceği gibi kaynak açısından zengin bölgelerde sondaj gibi çalışmalar ile de yeryüzüne çıkartılabilmektedir. Bu bakımdan jeotermal kaynak açısından zengin olan ülkelerde bu kaynakların değerlendirilmesi pek çok farklı alanda ekonomik katkı sağlayacaktır. Zira jeotermal enerji elektrik üretiminden sağlık turizminin geliştirilmesine kadar pek çok farklı alanda kendini kabul ettirmiş durumdadır.

Jeotermal Enerji Nedir Nerelerde Kullanılır?

Jeotermal enerji nedir nerelerde kullanılır gibi farklı araştırmalar yapıldığında da görüleceği üzere jeotermal enerjinin çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu bakımdan bir kaynak bulunduğunda çevreci ve yenilenebilir kaynak olması sayesinde uzun yıllar boyunca bu kaynak kullanılabilir durumda olacaktır.

Türkiye’de Jeotermal Enerji

Türkiye’de jeotermal enerji açısından potansiyel oldukça fazladır ve Ege Bölgesi üzerinde yoğunlaşmış olan bu kaynaklar, bölgenin etkin bir rol oynamasını sağlar. Son yıllarda jeotermal enerji kullanılması adına santrallerin de kurulmaya başlaması, elektrik üretiminde de etkin bir rol oynamaktadır. Fakat ilk çıkış noktasında jeotermal enerji daha çok sağlık turizminde kullanılmaktadır. Yer altından çıkan suyu sıcak mineral ve tuz açısından da zengin olması, farklı sağlık sorunlarında etkin bir rol oynamasını sağlar. Bu bakımdan kaynaklara yakın yerlerde kurulan termal tesislerde pek çok vatandaş her yıl ciddi bir ekonomik katkı sağlamaktadır.

Jeotermal enerji bu tip özelliklerinin yanı sıra özellikle tarım ve iş yeri iklimlendirmesi gibi farklı alanlarda kullanılabilir durumdadır. Sıcak su ısıtma gibi pek çok farklı teknikler ile kullanılarak işlevsel hale getirilebilir. Üstelik jeotermal enerji nerelerde kullanılır gibi önemli bir kısıtlama getirilmeyeceği gibi proje geliştirilerek bugüne kadar hiç kullanılmayan alanlarda dahi yer alması mümkündür. Türkiye’nin en önemli jeotermal enerji alanları ise şöyledir;

  • Denizli – Kızıldere
  • Aydın – Germencik
  • Çanakkale – Tuzla
  • Aydın – Salavatlı
  • Kütahya – Simav
  • İzmir – Seferihisar
  • İzmir – Dikili
  • Manisa – Caferbeyli

Jeotermal Enerjinin Avantajları

Jeotermal enerjinin ücretsiz, dışa bağımlılık olmadan elde edilebilir durumda olması aynı zamanda ülke ekonomileri için de büyük bir avantaj sağlar. Öyle ki jeotermal enerji santralleri ile elde edilecek elektrik enerjisi, ülkedeki elektrik ihtiyacını karşılayarak dışa bağımlılığı azaltır ve aynı zamanda daha ekonomik bir şekilde elektrik üretimini destekler. Bu tip farklı alanlarda santraller ile enerji üretilmeye çalışılmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.