Rüzgar Enerjisi Nedir?

Dünya hareketleri ve güneş etkisi ile meydana gelen rüzgarlar, çevreci bir çözüm olarak enerji üretiminde alternatif yaratmaktadır. Rüzgâr enerjisi, rüzgar hareketi ile elde edilen akım, enerjiye dönüştürülerek rüzgar enerjisi üretilebilmektedir. Bu bakımdan rüzgarlı günlerin fazla olduğu bölgelerde rüzgar enerjisi kullanılarak bu alanda çevreci bir çözüm bulunabilmektedir.

Dünya tarihinde ilk Rüzgar Enerjisi çalışmaları

Rüzgar enerjisinin kullanımı çok eski tarihlere dayansa da insan yaşamındaki kullanımı çok fazla yaygın değildir. İlk kullanımına dair yapılan incelemelerde M.Ö. 2800’lü yıllara kadar örneklere rastlamak mümkündür. Mezopotamya ve Çin gibi farklı bölgelerde, rüzgar enerjisinin kullanıldığı bilinmektedir. Yel değirmenleri ve sulama sistemleri bu duruma önemli örneklerdir.

Günümüzdeki klasik kullanımına ilk örnekler ise 1890’lı yıllarda yapılan çalışmalar ile ortaya çıkmıştır. Danimarka’da geliştirilen rüzgar türbini ile birlikte hız kazanan çalışmalar 1891 yılında üretilen ilk türbin ile birlikte nihai sonuca ulaşmıştır.

Rüzgâr enerjisinin çalışma prensibi nedir?

Rüzgar enerjilerinde rüzgarın hareket ettirdiği türbinler vardır. Buradaki türbinler, rüzgar ile hareket ettikçe kinetik enerji oluşturur. Bu enerji ise özel sistemler ile elektrik enerjisine dönüştürülür. Böylece rüzgar enerjisi elektrik üretiminde kolay bir şekilde etkin hale getirilmektedir. Rüzgar türbinlerinde genel olarak kule, jeneratör, hız dönüştürücüleri (dişli kutusu), elektrik-elektronik elemanlar ve pervane vardır ve bu sistemlerin doğru bir şekilde çalıştırılması ile enerji elde edilmektedir.

Rüzgar enerjisi için şartlar nelerdir?

Rüzgar enerjisi elde edilmesi adına belirli şartların oluşması gerekmektedir. Elektrik enerjisi üretimi için rüzgar hızının belirli bir seviye üzerine çıkması gerekmektedir. Bunun için de özel hesaplamalar yapılarak rüzgar için uygun alanlar belirlenerek sistemler kurulmaktadır.

E= 1/2 x Havanın Yoğunluğu x Rotorun Süpürdüğü Alan x Rüzgar Hızının Küpü 

Yukarıdaki formülde görüldüğü gibi alanın özelliklerine göre yapılacak hesaplamalar ile hem bölgenin uygun olup olmadığı hem de ne kadarlık bir enerji elde edileceği kolay bir şekilde öğrenilmektedir.

Rüzgar enerjisinde verimlilik ne kadar?

Rüzgar enerjisinde kinetik enerjinin tamamı elektrik enerjisine dönüştürülmez. Bu çevirmedeki oran yüzde 56 seviyelerindedir. Bu nedenle de verimlilik açısından sistemde ciddi bir kayıp bulunmaktadır. Bu kayba rağmen elde edilen verimlilik, rüzgarın enerji üretiminde kullanılması adına yeterlidir. Üstelik ilerleyen yıllarda sistemlerde yapılacak değişiklikler ve yenilemeler ile birlikte çok daha üst seviyede bir verimlilik sağlanabilir. Bu gelişme ise kuşkusuz rüzgar enerjisini daha verimli, daha çevreci bir çözüm sunması sayesinde daha fazla alanda kendisine yer bulmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.