Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hidrolik Enerji

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Hidrolik Enerji ya da diğer adıyla Hidroelektrik Enerjisi, akan suyun ürettiği kinetik enerjiden yararlanılarak üretilen enerji çeşididir. Akan suyun enerji miktarına ve suyun belirli bir noktadan düşüş hızının belirlenmesi doğrultusunda hesaplanır. Nehirde veya akıntılarda ya da özel yapılan su alanlarında da yine enerji üretilmektedir.

Özellikle nehirlerde akıntı hızı yüksek olduğundan yüksek miktarlarda enerji edilebilmektedir. Hidrolik enerjinin katkılarından bahsedecek olursak, temiz enerji olması ve dünyada var olan bir maddeden elde edilen enerji olmasıdır. Doğaya herhangi bir zararı yoktur; aksine doğanın korunumu için gerekli olan hidrolik enerjiyi elektrik üretimi, su depolama, soğutma gibi birçok amaçta kullanmaktayız.

Hidroelektrik Santrallerinden Enerji Üretimi

Öncelikle bu sistemi basit birkaç aşamada anlatabiliriz. Su belirli bir yükseklikten akarak türbine gelir. Bu sırada türbinler de dönmektedir, debiye sahip olan su türbine geldiğinde kinetik enerjiyi meydana getirir ve elektrik enerjisine dönüştürür. Türbine bağlı olan bir de jeneratör bulunmaktadır. Bu jeneratör de akıma göre enerji üretimine başlamaktadır. Akarsularda ve barajlarda kullanımı yaygın olan bu sistem enerji üretimi için çok önemlidir.

Hidroelektrik Sistemlerinin Yararları

Hidroelektrik sistem elemanlarının ömürleri uzun olup ekonomiktir. Az yer kaplarlar ve de onarımları basittir. Suyun akışının fazla olduğu alanlarda kullanılıp doğaya zarar vermeden enerji üretimini sağlar. Hareket esnasında hız ayarı yapılabilmektedir. Ne kadar enerji gerekliyse kısmi olarak depolanıp aktarılabilmektedir.

Hidroelektrik sistemlerinde eğer bir yük ya da ekstra direnç gelirse durur bekler ve emniyete geçer. Özellikle barajlarda su dolmasının ardından kapaklar açılır ve bu sistemler doğrultusunda tüm çevreye yetebilecek kadar enerji üretilir.

Hidroelektrik Sistemlerinin Dünyada Kullanım Yerleri

Dünya genelinde kullanımı yaygınlaşan bu sistemler ilk olarak en fazla Asya bölgesinde, daha sonra Güney Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinde görülmektedir. Dünyada bu enerji sistemleri alanında kurulu kapasite geçen yıla göre baya bir miktarda arttı. Çin’de yapılan artış ilk olarak gözlemlenmiş ve 331 binlik kapasite ile ilk sıraya geçmiştir.

İkinci sırada Amerika Birleşik Devletleri ve daha sonrasında üçüncü sırada Brezilya görülüyor. Ayrıca İskandinav ülkelerinden biri olan Norveç de ilk sıralamalarda yer alıyor. Türkiye bu sıralama listesinde 9. Sırada yer alıyor. DSİ verilerine göre %1.5 kapsamla Türkiye yer alıyor. Türkiye’de yer alan hidroelektrik enerji ortalama yıllık üretim 62.000 GWh olmaktadır. Genele bakacak olursak ABD %86 daha da gelişmiş olup daha sonrasında Norveç, Çin, Japonya gibi ülkeler bu sıralamayı takip etmektedir.

Önceki İçerikSolar Sistem Nedir?
Sonraki İçerikBiyokütle Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.